statystyki

Resort zdrowia nie popiera zaostrzenia kar dla lekarzy

autor: Agata Szczepańska02.07.2020, 08:44; Aktualizacja: 02.07.2020, 08:46
Sprzeciw wobec tych przepisów wyraziły m.in. samorządy lekarski i pielęgniarski

Sprzeciw wobec tych przepisów wyraziły m.in. samorządy lekarski i pielęgniarskiźródło: ShutterStock

Przepisów zaostrzających odpowiedzialność karną personelu medycznego nie konsultowano z ministrem zdrowia; resort tych zmian nie popiera i zamierza wyjaśnić tę kwestię z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Takie zapewnienia padły na wczorajszym briefingu ze strony wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego.

Chodzi o nowelizację art. 37a kodeksu karnego wprowadzoną na mocy tarczy 4.0 (ustawy z 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, Dz.U. poz. 1086). Wcześniej, jeśli czyn był zagrożony karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą ośmiu lat, można było zamiast niej orzec grzywnę albo ograniczenie wolności. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu przy takich przestępstwach sąd może odstąpić od kary więzienia tylko w przypadku, gdyby orzekł karę nieprzekraczającą roku. Co więcej, wymierzona zamiast tego kara ograniczenia wolności musi wynosić przynajmniej trzy miesiące, a minimalna grzywna – 100 stawek dziennych (czyli 1 tys. zł). To oznacza, że w wielu sytuacjach sprawcy będzie groziła wyłącznie kara więzienia. Ten przepis może uderzyć w osoby wykonujące zawody medyczne, wpływa bowiem na zasady wymierzania przez sądy kar za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.) i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 par. 1 i 2 k.k.). Dlatego budzi zdecydowany sprzeciw całego środowiska. Część lekarzy rozważa nawet w związku z tym jakieś formy protestu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • cóż(2020-07-02 16:21) Zgłoś naruszenie 20

    oj ,oj, rząd kolejny raz kręci na siebie ..bicz.!!! to jest (w przyszłości)-sankcjonowanie bezkarności....przekonacie się (decydenci rządowo-polityczni) - niebawem.... przez 20 lat - nikt sobie nie poradzil z medykami ......tylko straszą i żądają--- wreszcie przestańcie się BAĆ.!!!!

    Odpowiedz
  • Mati(2020-07-02 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    A może zaostrzenie kar dla ślusarzy, płytkarzy, sprzedawców, kierowców autobusu, polityków za złe wykonanie pracy zakaz jej wykonywania przez 10 lat

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane