statystyki

Lekarz nie może płacić za badania zlecane pacjentom

autor: Paulina Szewioła18.06.2020, 19:00
Rzecznik zapowiada już też kolejne decyzje w indywidualnych sprawach. Niewykonanie jego decyzji jest podstawą do nałożenia kary w wysokości do 500 tys. zł.

Rzecznik zapowiada już też kolejne decyzje w indywidualnych sprawach. Niewykonanie jego decyzji jest podstawą do nałożenia kary w wysokości do 500 tys. zł.źródło: ShutterStock

Zobowiązywanie lekarza, aby ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań, narusza zbiorowe prawa pacjenta – uznał Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, w decyzji dotyczącej jednej z placówek medycznych z województwa mazowieckiego.

O tym, że lekarze coraz częściej dostają propozycje pracy na kontrakcie, z którego muszą sfinansować zlecone chorym badania, alarmowaliśmy jako pierwsi już w ubiegłym roku (pisaliśmy o tym w DGP nr 215 z 6 listopada 2019 r. „Zysk kontra zdrowie”). Sprawą zainteresował się rzecznik praw pacjenta, który analizuje pod tym kątem praktyki placówek medycznych. W efekcie w stosunku do jednej z nich wydał właśnie decyzję, w której nakazał zaprzestanie tego typu działań.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • zzz(2020-06-19 08:45) Zgłoś naruszenie 131

  Często mi się zdarzało,że zlecenia na badania lekarskie po prostu trzeba wymuszać od lekarza. Co to w ogóle jest za metoda,że lekarz nie chce dawać zleceń na badania bo musi za nie płacić a pacjent też płaci podatki i ubezpieczenia zdrowotne. Kto na tym zarabia a najwięcej traci pacjent....

  Odpowiedz
 • Baśka(2020-06-19 09:12) Zgłoś naruszenie 121

  Lekarze masowo odmawiają zleceń na badania. Jedna pani doktor powiedziała mi wprost, że nie będzie dokładać ze swoich. Najgorsze w tym jest to, że dla ludzi którzy nie mogą zrobić prywatnie badania jest to równoznaczne z brakiem diagnostyki , brakiem właściwego leczenia i w konsekwencji śmiercią, kalectwem.

  Odpowiedz
 • ola(2020-06-20 11:04) Zgłoś naruszenie 41

  Lekarze szczególnie chodzi o I kontaktu mają płacone za zapisywanie się do konkretnego lekarza . Prawdopodobnie zarabiają krocie . Ponad 25 tys miesięcznie. Do jednego lekarza zapisanych jest nawet ponad 2000 osób. A przyjmują w ciągu dnia do 20 osób x 20 dni w miesiącu . Wychodzi , że jeden lekarz przyjmie 400 osób x 12 miesięcy = 4 800 osób . A NFZ miesięcznie wypłaca wynagrodzenie za zapisanych co najmniej 2000 osób. A powinien w ciągu roku przyjąć pacjentów zapisanych tylko 1 raz w m-cu tj 2000 osób x 12 miesięcy = 24 000 osób . Więc tak się dziwnie składa, że pacjent jest na pozycji straconej . Dlaczego NFZ nie weryfikuje tego stanu. Zatrudnić lekarzy , którzy chca pracować jak dawniej na etat . Z płacą zasadniczą wg tabeli zaszeregowania i z przyjęciami pacjentów w godzinach przyjęć do skutku , bez żadnych zapisów. Natomiast z chorobami , które sam pacjent wie gdzie się powinien udać , zlikwidować skierowania do laryngologów, okulistów, kardiologów , ortopedów i innych. Również wymusić przyjęcia chorych w danym dniu , w czasie pracy lekarza. A tak to my pacjenci jesteśmy na pozycji straconej . Mimo opłacenia składek na NFZ i podatków. A dostęp do lekarza jest utrudnieniem w danej miejscowości zamieszkania . A w innym mieście TYLKO PRYWATNIE. TAK DŁUŻEJ BYĆ NIE MOŻE. Lekarze w gabinetach w niektórych nudzą się grają na komputerach , plotkują w gabinetach zabiegowym , w kartotece . A pacjentowi choremu z bólem ucha , gardła nie przyjmie. Takie przypadki się zdarzają.

  Odpowiedz
 • alex60(2020-06-19 19:52) Zgłoś naruszenie 41

  To jest skandal! Jakim prawem odmawia się świadczeń pacjentowi, który płaci składki zdrowotne, nieraz nawet podwójnie??!! (ja tak płaciłam: raz z umowy o pracę i dwa: z działalności gospodarczej) Jakim prawem lekarz ma płacić ze swoich za zlecone pacjentowi badania diagnostyczne???!!! Gdzie do cholery i na co poszły składki zdrowotne płacone latami przez tego pacjenta??!!!

  Odpowiedz
 • emeryT(2020-06-20 19:03) Zgłoś naruszenie 20

  Znaczy się najgorzej teraz po zmianach będzie skorzystać z porady lekarza, który jest jednocześnie właścicielem poradni bo zapewne poradnia ma kontrakt...

  Odpowiedz
 • 1972(2020-06-21 00:12) Zgłoś naruszenie 20

  No cóz,na podwyzki dla mundurowych ktorzy zarabiaj znacznie lepiej niz mrówka orająca na ten bałagan pieniądze są.My mamy tyrać ,nie wymagać i umierać po cichu.Bandycki kraj.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane