Prawie co drugi lekarz internista w Hiszpanii nie jest psychicznie gotowy do nawrotu epidemii koronawirusa, wynika z badania opublikowanego w czwartek przez Hiszpańskie Towarzystwo Medycyny Internistycznej (SEMI).

Z ankiety online, w której wzięło udział 1029 hiszpańskich internistów, wynika, że 45 proc. z nich nie czuje się psychicznie na siłach, aby brać udział w walce z ewentualnym nawrotem epidemii.

Autorzy studium wyjaśnili, że ponad 80 proc. uczestników tego badania miała od lutego kontakt z osobami zakażonymi SARS-CoV-2.

W połowie maja SEMI przeprowadziło inny sondaż wśród lekarzy internistów, w którym ponad 68 proc. uczestników ankiety przyznało, że podczas walki z epidemią czuło się bezsilnymi, a 59,2 proc. deklarowało w tym okresie poczucie smutku i przygnębienia.

Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia są najbardziej dotkniętą epidemią grupą zawodową w Hiszpanii. Z szacunków resortu zdrowia wynika, że dotychczas z powodu infekcji SARS-CoV-2 zmarło tam 63 pracowników personelu medycznego.

Według szacunków ministerstwa zdrowia w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem na Covid-19 zachorowało dotychczas około 51,5 tys. pracowników służby zdrowia. Łączna liczba mieszkańców tego kraju zainfekowanych SARS-CoV-2 wynosiła w środę wieczorem 242 280.

Wśród regionów należących do czołówki pod względem liczby zakażonych pracowników służby zdrowia jest Katalonia. Zachorowało tam już ponad 10 tys. osób zatrudnionych w szpitalach i przychodniach medycznych.