statystyki

Kwarantanna nie może się zamienić w niekończący się dyżur

autor: Agata Szczepańska09.04.2020, 12:00; Aktualizacja: 09.04.2020, 12:29
Niestety zdarza się – i to nie tylko w tych nadzwyczajnych okolicznościach, z którymi teraz mamy do czynienia – że lekarze, kończąc dyżur, nie mają zmiennika

Niestety zdarza się – i to nie tylko w tych nadzwyczajnych okolicznościach, z którymi teraz mamy do czynienia – że lekarze, kończąc dyżur, nie mają zmiennikaźródło: ShutterStock

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy – w przypadku podejrzenia, że pacjent ma koronawirusa – izolowany jest cały oddział, wraz z personelem. Czy to jest dopuszczalne?

Na pytania odpowiada Karolina Podsiadły-Gęsikowska, adwokat z kancelarii adwokacko-radcowskiej Podsiadły-Gęsikowska, Powierża Sp.p.

Możliwość ograniczenia lub pozbawienia wolności człowieka może wynikać wyłącznie z ustawy. Tak stanowi konstytucja. Nie może to być więc akt prawny niższy rangą, czyli np. rozporządzenie. W omawianym przez nas przypadku możliwość ta wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jej art. 5 umożliwia m.in. poddawanie nadzorowi epidemiologicznemu, kwarantannie, hospitalizacji, izolacji czy też izolacji w warunkach domowych.

Ustawa wskazuje również, kto może zastosować środki ograniczające wolność – lekarz oraz organy inspekcji sanitarnej. Ponadto obowiązek poddania się kwarantannie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i dotyczy automatycznie wybranych osób przekraczających granicę Polski. Zatem lekarz może w określonych okolicznościach poddać odpowiednie osoby izolacji, przy czym ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie m.in. inspektora sanitarnego. A decyzja taka ma rygor natychmiastowej wykonalności i nie wymaga uzasadnienia.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • suwerenny(2020-04-09 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety czytałem że w jednym z bytomskich szpitali kwarantanna na tym polega. Dyrektor oczywiście zaprzecza że tak jest ale wierzę wypowiedziom anonimowych pracowników którzy się na to skarżyli. "Najfajniejsze" że jak zwykle "po wszystkim" to Ci którzy "szli w zaparte będą fetowani i nagradzani". "A to Polska właśnie" !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane