statystyki

Fundusz Medyczny: Kwota znana, źródła – nie

autor: Klara Klinger, Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki10.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:41
Krytycznie o funduszu wyraża się opozycja. – To wymyślony ad hoc trik, który miał uzasadnić podpisanie ustawy dającej 2 mld zł publicznym mediom – mówi senator Marek Borowski.

Krytycznie o funduszu wyraża się opozycja. – To wymyślony ad hoc trik, który miał uzasadnić podpisanie ustawy dającej 2 mld zł publicznym mediom – mówi senator Marek Borowski.źródło: ShutterStock

Zapowiedź prezydenta rodzi wiele pytań. Podstawowe dotyczy tego, skąd będą pochodzić pieniądze.

Fundusz Medyczny (FM) ma dysponować kwotą 2,75 mld. Pieniądze mają być wydawane m.in. na leczenie chorób onkologicznych i rzadkich, łącznie z terapiami poza granicami kraju, a także na finansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla placówek ochrony zdrowia czy na drogie leki. Fundusz ma być finansowany z budżetu państwa, a także z innych źródeł. Ma się to odbywać tak, aby nie obciążać Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda, zapowiadając nową propozycję, mówił, że w tym roku „przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków”.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane