statystyki

Pielęgniarki i ratownicy medyczni z dodatkami do wynagrodzeń

autor: Agata Szczepańska09.03.2020, 08:35; Aktualizacja: 09.03.2020, 08:40
Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji trzy projekty nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji trzy projekty nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnejźródło: ShutterStock

Po 1 kwietnia pielęgniarki i ratownicy medyczni będą otrzymywać dodatki do wynagrodzeń na dotychczasowych zasadach. Resort zdrowia zamierza wydłużyć do końca roku obowiązujące rozwiązania.

Na mocy zawartych z resortem zdrowia porozumień pieniądze na podwyżki dla tych grup zawodowych przekazywane są przez NFZ odrębnym strumieniem. W przypadku pielęgniarek dodatek został włączony do podstawy wynagrodzenia (ich płace zasadnicze wzrosły tym samym o 1200 zł miesięcznie), a dyrektorzy lecznic muszą kilka razy do roku przesyłać do NFZ dane o liczbie uprawnionego do podwyżek personelu. Ratownicy medyczni dostają dodatek osobno, przy czym jest on w zróżnicowanej wysokości w zależności od tego, czy miejscem pracy jest system ratownictwa (1600 zł), czy szpital (1200 zł). Akty prawne regulujące te kwestie obowiązują do końca marca.

Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji trzy projekty nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jedno z nich dotyczy pielęgniarek, dwa ratowników.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Anna(2020-03-09 20:22) Zgłoś naruszenie 1918

    A co z opiekunami medycznymi robimy najcięższe robotę za najniższe masakra

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • PRM(2020-03-09 20:19) Zgłoś naruszenie 153

    Znowu nas wydymali.Jeszcze trochę i system ratownictwa padnie, ale nie będzie tak źle mamy tyłu dzielnych strażaków przejmą sprzęt i do boju w końcu to służba ratownicza

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alla(2020-03-09 21:23) Zgłoś naruszenie 137

    Na oddziałach zakaźnych pracują pielęgniarki to pierwsza linia zetknięcia ze wszystkimi zarazkami. Nasze pensje to dodatek za noce i święta kiedy zostawiamy rodzinę i do roboty. Przez lata pracy w święta rano wychodząc z domu widzę ciemne okna i ciszę na drogach bo inni śpią i odpoczywają. Za to marną płacą po 30 latach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • RS Ratownik(2020-03-09 18:54) Zgłoś naruszenie 120

    Jeżeli do tego czasu dożyjemy. Bo przy wypchnięciu nas kolanem przed szereg jako pierwszą linię frontu walki z Koronawirusem to śmiem szczerze wątpić. "Państwowe Ratownictwo Medyczne" na umowach śmieciowych łaskawie dostało przedłużenie jałmużny szumnie nazywanej podwyżką o 1600 zł. Gdzie jest stanowisko Rządu w sprawie rent dla naszych dzieci w przypadku utraty zdrowia bądź życia przez kogoś z naszych szeregów, gdzie środki ochrony osobistej?( pełne zabezpieczenie jest możliwe tylko przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego z zachowaniem zasad dekontaminacji) Na swoich ubraniach roznosimy wirusy i bakterie bo nie możemy wymienić odzieży na czystą po każdym kontakcie z osobą chorą. Gdzie zasady kwarantanny po każdym kontakcie z osobą podejrzaną o zarażenie? Gdzie informacja zwrotna czy osoba z którą mieliśmy kontakt ma potwierdzone nosicielstwo- podobno to tajemnica pacjenta. Wreszcie albo przede wszystkim gdzie bohaterscy strażacy którzy jeszcze niedawno na każdym kroku dzielnie ratowali wszystkich i że wszystkiego posiadający sprzęt do pełnego zabezpieczenia osobistego. Pytam się gdzie te wszystkie gdzie?

    Odpowiedz
  • Tola(2020-03-09 19:34) Zgłoś naruszenie 91

    Jeśli nie ma wpływu na koncie to baju, baju. Hej u nas kombinezony ochronne z czasów eboli /2014r./

    Odpowiedz
  • Pielęgniarka (2020-03-09 21:01) Zgłoś naruszenie 96

    Niech nikt nie myśli, że to jakieś super extra nowe dodatki. Jak zwykle nas oszukują i ciągle operują tymi samymi pieniędzmi. Pielęgniarki miały dostawać 4x400zl (3xbrutto wzięte z tego), PiS przerobił to na 1200zł do podstawy. Teraz strasznie nam to przedłużyli. Wow. Już teraz lepiej zarabiają na kasie w Biedronce. Ja z mgr I specjalizacją mam zaledwie na rękę 3.700zł mając w tym nocki, święta i urlop. Gdybym nie ukończyła studiów i specjalizacji to miałabym mniej o 1000zł. Za taką odpowiedzialność to jest aż wstyd. Na szczęście nie będzie miał kto pracować i może się obudzą w końcu, jak sami będą musieli o siebie dbać.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2020-03-10 20:47) Zgłoś naruszenie 91

    Wyobrażacie sobie szpitale bez pracowników sterylizacji, salowych, sanitariuszy, ludzi z pralni, rejestratorek, opiekunów medycznych, itp. Myślę że szpitale nie miałyby prawa bytu, a ten personel zarabia grosze za swoją ciężką i niewdzieczną pracę.

    Odpowiedz
  • Luk(2020-03-09 15:18) Zgłoś naruszenie 713

    Trzeba zaznaczyć że tylko pewna grupa ratowników medycznych dostaje dodatki nie to co u pielęgniarek.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Krystyna(2020-03-09 19:48) Zgłoś naruszenie 54

    Może tak jakiś dodatek dostaliby w końcu też pracownicy medycznych laboratoriów diagnostycznych? Taka niezauważalna grupa zawodowa, a kto właśnie wykonuje badania na koronawirusa jak nie oni? Pozdrawiam niedowidzące Ministerstwo Zdrowia .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hoolygaan(2020-03-10 11:52) Zgłoś naruszenie 43

    A gdzie w tym wszystkim sanitariuszce. Personel niższy bez którego ten cały system padł by jak mucha.

    Odpowiedz
  • Pająk(2020-03-09 22:04) Zgłoś naruszenie 42

    Jak zwykle pracujemy za ochłapy

    Odpowiedz
  • Ratownik od 10lat (2020-03-10 06:25) Zgłoś naruszenie 44

    Trzeba być idiota żeby iść na ratownictwo medyczny w tych czasach.... ja kiedyś popełniłem ten błąd......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bronislaw(2020-03-10 06:26) Zgłoś naruszenie 313

    Jak nie pasuje - trzeba zmienić pracę w działach IT dobrze płacą !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sanitariusz(2020-03-10 13:59) Zgłoś naruszenie 31

    Personel nizszy medyczny pracuje za grosze.

    Odpowiedz
  • Opiekun medyczny (2020-04-04 04:17) Zgłoś naruszenie 10

    A ja sie pytam co z opiekunami medycznymi . Maja najwieksza stycznosc z chorym robia swoja prace plus wspomagaja pielegniarki. O nich to sie nie pamieta. Porazka

    Odpowiedz
  • Anna (2020-03-10 06:34) Zgłoś naruszenie 01

    Wszyscy się burzą, jestem Technikiem sterylizacji medycznej, pracuje 32 lata w zawodzie i podstawy 2270, tak nie ma pomyłki, jakiś dodatek do najniższej krajowej był a podstawa została, i co wy na to?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zytz(2020-04-14 17:57) Zgłoś naruszenie 01

    do opiekunów medycznych ,którzy tak "ciężko pracujecie" wam to się w D.... poprzewracało jedyne co możecie zrobic to wykonać toaletę i nakarmić pacjenta.Bardzo ciężka praca rzeczywiście ,nawet do zmiany pampersy potrzebujecie pomocy a nam kto pomoże Wy śmieszne pigulki odpowiedzialne za wszystko.Pracuje na oddziale sama z opiekunką ktora **** posadzki i nic nie robi a przepraszam potrafi jedno narzekac i D..... innym obrabiac.Mam 34 pacjentów i jestem sama jedna ,ratownik ma wieksze uprawnienia od opiekunek i to im powinna należeć się podwyżka A nie opiekunom.

    Odpowiedz
  • Tech . Analityki. Medycznej 43 lata pracy w szpita(2020-03-10 18:57) Zgłoś naruszenie 01

    Gdyby nie technicy analityki medycznej to prawie każdy lekarz nie umiałby wyleczyć chorych , bez naszych wyników nie potrafią wyleczyć chorych !!! A my zarabiamy 2600 co osoby sprzątające - pasuje ? To hańba i to w szpitalu Powiatowym !!!!!

    Odpowiedz
  • B.L.(2020-06-11 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    A co z salowymi? Też są narażone, a co do rekompensaty pieniężnej są poprostu pominięte

    Odpowiedz