statystyki

Aptekarze między młotem a kowadłem. Przez e-recepty

autor: Patryk Słowik28.02.2020, 19:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 19:25
Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością.

Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością.źródło: ShutterStock

Farmaceuci nie mogą przechowywać udostępnionych przez pacjentów wydruków informacyjnych ‒ twierdzi Urząd Ochrony Danych Osobowych. Tyle że z kolei Ministerstwo Zdrowia wręcz zachęca, by w niektórych przypadkach je zachować.

„Apteki nie mogą przechowywać udostępnionych przez pacjentów wydruków informacyjnych. Dlatego po odczytaniu z takiego wydruku danych wymaganych do realizacji recepty farmaceuta powinien zwrócić go pacjentowi. Pamiętać przy tym trzeba, że wydruków informacyjnych nie można utożsamiać z przechowywaną w systemie informatycznym e-receptą, do której będzie miał zastosowanie okres retencji tego rodzaju dokumentów wskazany w obowiązujących przepisach”. Stwierdzenie takie znalazło się w komunikacie Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 10 lutego 2020 r.

Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością. – Gdyby chcieć zastosować się do wskazań UODO, aptekarze musieliby przestać wydawać leki pacjentom, gdy tylko pojawią się trudności z systemem teleinformatycznym – wskazuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Na kłopotliwą interpretację zwrócił uwagę branżowy portal Mgr.farm. Stanowisko UODO jest zaskakujące w kontekście przepisów dotyczących realizacji e-recepty w przypadku awarii lub braku dostępu do systemu. W takich sytuacjach pacjent może otrzymać produkt przepisany na e-recepcie, jeżeli udostępni informację o wystawionej e-recepcie np. w postaci wydruku informacyjnego oraz przedstawi dokument potwierdzający tożsamość. Dodatkowo musi złożyć oświadczenie, że nie dokonał już realizacji e-recepty w innej aptece. Farmaceuci przypominają, że Ministerstwo Zdrowia w wydanym dla aptek informatorze wręcz rekomenduje pozostawienie wydruku informacyjnego w aptece. To z punktu widzenia właściciela placówki niezbędne, bo w przeciwnym razie ryzykuje on utratę refundacji.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane