statystyki

Aptekarze między młotem a kowadłem. Przez e-recepty

autor: Patryk Słowik28.02.2020, 19:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 19:25
Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością.

Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością.źródło: ShutterStock

Farmaceuci nie mogą przechowywać udostępnionych przez pacjentów wydruków informacyjnych ‒ twierdzi Urząd Ochrony Danych Osobowych. Tyle że z kolei Ministerstwo Zdrowia wręcz zachęca, by w niektórych przypadkach je zachować.

„Apteki nie mogą przechowywać udostępnionych przez pacjentów wydruków informacyjnych. Dlatego po odczytaniu z takiego wydruku danych wymaganych do realizacji recepty farmaceuta powinien zwrócić go pacjentowi. Pamiętać przy tym trzeba, że wydruków informacyjnych nie można utożsamiać z przechowywaną w systemie informatycznym e-receptą, do której będzie miał zastosowanie okres retencji tego rodzaju dokumentów wskazany w obowiązujących przepisach”. Stwierdzenie takie znalazło się w komunikacie Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 10 lutego 2020 r.

Zdaniem farmaceutów urzędnicy wykazali się co najmniej nieroztropnością. – Gdyby chcieć zastosować się do wskazań UODO, aptekarze musieliby przestać wydawać leki pacjentom, gdy tylko pojawią się trudności z systemem teleinformatycznym – wskazuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Na kłopotliwą interpretację zwrócił uwagę branżowy portal Mgr.farm. Stanowisko UODO jest zaskakujące w kontekście przepisów dotyczących realizacji e-recepty w przypadku awarii lub braku dostępu do systemu. W takich sytuacjach pacjent może otrzymać produkt przepisany na e-recepcie, jeżeli udostępni informację o wystawionej e-recepcie np. w postaci wydruku informacyjnego oraz przedstawi dokument potwierdzający tożsamość. Dodatkowo musi złożyć oświadczenie, że nie dokonał już realizacji e-recepty w innej aptece. Farmaceuci przypominają, że Ministerstwo Zdrowia w wydanym dla aptek informatorze wręcz rekomenduje pozostawienie wydruku informacyjnego w aptece. To z punktu widzenia właściciela placówki niezbędne, bo w przeciwnym razie ryzykuje on utratę refundacji.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane