statystyki

Terapia jednak bez podpisu uczestnika

autor: Agata Szczepańska04.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 04.02.2020, 07:21
Uznano to za zbędne obciążenie, zaburzające proces cyfryzacji opieki zdrowotnej.

Uznano to za zbędne obciążenie, zaburzające proces cyfryzacji opieki zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Nie będzie obowiązku poświadczania podpisem obecności na terapii – poinformował Adam Niedzielski, prezes NFZ.

To odpowiedź na postulat środowiska lekarzy i terapeutów, które apelowało o zmianę rozwiązania zawartego w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 16 stycznia 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Reguluje ono m.in. zasady, na jakich będą działać placówki wsparcia psychicznego dla dzieci i młodzieży, m.in. poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne, które mają być podstawą zreformowanego systemu.

Do zarządzenia, jak pisaliśmy na łamach DGP, mieli uwagi zarówno lekarze, jak i świadczeniodawcy zamierzający starać się o kontrakt z NFZ. Główne zastrzeżenia dotyczyły minimalnego miesięcznego limitu porad (412, podczas gdy zdaniem praktyków maksimum to 300) oraz przepisu, zgodnie z którym uczestnik każdorazowo musi potwierdzić udział w sesji psychoterapii indywidualnej i rodzinnej, grupowej oraz wsparcia psychospołecznego przez złożenie podpisu w dokumentacji wewnętrznej świadczeniobiorcy.

Uznano to za zbędne obciążenie, zaburzające proces cyfryzacji opieki zdrowotnej. Podnoszono, że utrudni to pracę środowiskową – na przykład specjalista, który realizuje poradę w szkole, musiałby zebrać podpisy od każdego dziecka oraz od jego przedstawiciela ustawowego.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane