statystyki

Biedni będą jeszcze biedniejsi? Podatek od cukru i akcyza pogorszą sytuację najgorzej sytuowanych

autor: Piotr Wójcik17.01.2020, 08:10; Aktualizacja: 03.02.2020, 14:16
Podatek od cukru

Podatek od cukruźródło: ShutterStock

W XXI w. podatki nie służą już jedynie do zaspokajania potrzeb budżetowych. Spełniają wiele innych ważnych zadań, takich jak ograniczanie nierówności ekonomicznych czy niwelowanie negatywnych efektów różnego rodzaju działalności gospodarczej.

Najlepszym przykładem tej drugiej funkcji są opłaty za emisję dwutlenku węgla, które obowiązują w Unii Europejskiej. W ostatnim czasie w krajach Zachodu pojawiła się moda, by podatki traktować jako instrument wychowawczy. Skoro nakładając takie obciążenia na korporacje, można skłonić je do ograniczenia pewnych działań, to dlaczego nie próbować tego samego w stosunku do obywateli, aby wyeliminować „społecznie niepożądane” zachowania?

Obecna ekipa rządząca chętnie przyłączyła się do tego trendu, co nie dziwi – w końcu naczelną ideą Zjednoczonej Prawicy jest kształtowanie społeczeństwa według odgórnie przyjętej, konserwatywno-socjalnej koncepcji. Problem w tym, że podatki w omawianym znaczeniu stają się batem na najbiedniejszych. A batem, jak już dobrze wiadomo, trudno kogokolwiek wychować. Nawet jeśli z pozoru niewinnie nazwiemy go „akcyzą” albo „podatkiem cukrowym”.

Magazyn DGP 17.01.20

Magazyn DGP 17.01.20

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Energetyk i papierosy


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Bolesław Śmiały(2020-01-17 08:30) Zgłoś naruszenie 502

    Gdyby chodziło o nawyki żywieniowe, to przy opodatkowaniu "szkodliwych" produktów należałoby wprowadzić dla zdrowej żywności zwolnienie z już istniejących podatków lub ich znaczące obniżenie. Ale nawet średnio "intelygentny" wyborca PIS wie, że chodzi tylko i wyłącznie o kasę

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel.(2020-01-17 11:12) Zgłoś naruszenie 357

    Cały rząd to idioci ,jak można ponosić ceny cukru ,jak to uderzy we wszystkich obywateli kraju tak jak podwyżki cen prądu i ten kretyn minister Sasin opowiada głupoty i w radio i w telewizyjni .Ceny cukru chcą podnieść ,bo im brakuje na swoje fanaberie i, dali na tvp , Kurskiego dwa miliardy złotych , pieniędzy z naszych podatków na głupią i komunistyczną propagandę , jak za czasów PRL-u i PZPR-u . Holecka to pamięta . A , to nie cukier szkodzi , to wina trzustki ,że zbyt mało produkuje i dostarcza do jelita cienkiego enzymu do trawienia pożywienia , białek ,węglowodanów ,i tłuszczy . Trzustka produkuje również hormon regulujący poziom glukozy we krwi i insulinę i glukagon, to insulina i glukagon , odpowiadają za prawidłowy poziom cukru we krwi i to nie cukier szkodzi tylko zaburzenia trzustki , powodują cukrzycę , tak jak ze wszystkim trzeba uważać i z jedzeniem i piciem i palenie papierosów , człowiek nie musi żreć , tylko się odżywiać , organizm ludzki ,nie wytrzymuje nadmiaru jedzenia i dlatego ludzie są otyli , tak jak w USA .Bo to przez te przeklęte fas foody , nadmiar tłuszczu kapiący od tego wszystkiego jedzenia i to powoduje również i u nas w Polsce ,są ludzie otyli i nadmiar ludzi otyłych przez te właśnie fas foody powoduje , otyłość , i trzustka nie daje rady to przetrawić ,a ci w rządzie i w sejmie w większości pisowców i zjednoczonej prawicy nie mają zielonego pojęcia o niczym siedzą i śpią i udają że pracują , lenistwo i pycha i zarozumiałości ich zgubi , tak jak zgubiła już nie takich jak wy pisowców i zjednoczona prawicę ,a te młode bachory po 1990 roku urodzenia ,to jak hieny rzuciły się na forsę i fuchę ,żeby nic nie robić ,bo po to ,nic nie robią i za nic nie odpowiadają ,, żeby mieć , pieniądze ,za pieniądze ksiądz się modli , za pieniądze lud się podli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mat99(2020-01-17 09:38) Zgłoś naruszenie 212

    Oczywiście, podatek cukrowy wejdzie po wyborach?....

    Odpowiedz
  • IB(2020-01-17 17:51) Zgłoś naruszenie 201

    Wprowadza podatek od cukru to producenci będą słodzić rakotwórczym słodzikiem. O to chodzi?

    Odpowiedz
  • Ryszard(2020-01-17 08:56) Zgłoś naruszenie 182

    Jeśli chodzi o szkodliwe działanie cukru na organizm ludzki to nalezy zacząć od podwyżki cen cukru w czystej postaci.

    Odpowiedz
  • kosynier(2020-01-17 16:24) Zgłoś naruszenie 172

    Cukier krzepi - powiadali ! I co, mam nie wierzyć ? Słusznej jestem wagi, a i wzrostu podziwianego. A co powiem mojemu koniowi, który bez kostki cukru kopytem nie ruszy !? Ach te przesądy ... cukier zły, sól także, okowita z cygaretką ponoć do zapaści doprowadza, sex przeklina ksiądz że to niby podpucha diabła, co więc czynić , jak żyć ... ?

    Odpowiedz
  • kolo(2020-01-17 16:34) Zgłoś naruszenie 134

    To biedni aby żyć kupują cukier, napoje słodzone i ciastka ? Co to za brednie ? A jeśli tak, TO NIE SĄ BIEDNI,

    Odpowiedz
  • wujek(2020-01-17 12:40) Zgłoś naruszenie 122

    Najlepszy cukier jest jest w postaci płynnej z 75% roztworem ***************

    Odpowiedz
  • ela(2020-01-17 09:18) Zgłoś naruszenie 1224

    Tego nie da się czytać.Najpierw biadolenie,że pieniądze dla ludzi to rozdawnictwo,a teraz, taka pseudo troska o biednych bo im zdrożeje cukier?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rolex(2020-01-17 10:18) Zgłoś naruszenie 1015

    papierosy i alkohol szkodza bardziej a wcale drogie nie są

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista(2020-01-17 10:39) Zgłoś naruszenie 107

    Lepszy podatek od Coca Cola i Polmos niż od polskich małych przedsiębiorców. Tak samo robią inne kraje.

    Odpowiedz
  • sQ4 (2020-01-17 20:30) Zgłoś naruszenie 91

    Prawidłowo, wszakże wiadomo, że to biedota i wszelkie parologie głosują na PiS. Niech więc teraz za to płacą i placza

    Odpowiedz
  • Niagara(2020-01-17 12:01) Zgłoś naruszenie 94

    Przecież na tym mogą ucierpieć przedsiębiorcy... rolnicy.... oczywiście najbardziej uderzy w naszbiznes.Ciekaweczy rząd o nich też pomyślał..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przedszkole domowe(2020-01-17 16:37) Zgłoś naruszenie 91

    A co z watą cukrową ? Pytają się dzieci ?!

    Odpowiedz
  • Yamaha(2020-01-17 20:38) Zgłoś naruszenie 70

    Jak tak ten wspaniały rząd dba o nasze zdrowie , że o mało by się nie zes,rozpłakał to proszę znacznie obniżyć cenę RYB - bardzo zdrowe, cenę chudego nabiału ,żytniego pieczywa . I co ??? A NIE GŁUPIO SIĘ TŁUMACZYĆ , że wszystko drożeje ,bo coraz więcej zarabiamy ! Większego idiotyzmu to nie słyszałem , no ale co się spodziewać można mądrego po autorze tych słów !

    Odpowiedz
  • ela(2020-01-17 11:50) Zgłoś naruszenie 726

    Szanowny Obywatel,cokolwiek obecny rząd by zrobił,tacy jak pan zawsze będą biadolić,prawda?

    Odpowiedz
  • Eddek(2020-01-17 13:37) Zgłoś naruszenie 612

    LOL, po co to biadolenie? Akurat biedocie wyjdzie na zdrowie redukcja cukru i wódy w diecie.

    Odpowiedz
  • usa(2020-01-17 11:26) Zgłoś naruszenie 49

    BEZ PRZESADY!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janek(2020-01-18 08:21) Zgłoś naruszenie 21

    Nie jestem zwolennikiem obecnej ekipy, ale z zadowoleniem przyjmuję akurat tę inicjatywę. Zamiast niszczyć wymiar sprawiedliwości niech się zajmą cukrem. Podatek cukrowy funkcjonuje w wielu krajach zachodnich, jest reakcją na nadmierne spożycie słodyczy, które bez wątpienia jest szkodliwe. Jeżeli napoje słodzone zdrożeją o 50 gr czy nawet trochę więcej to nic się nie stanie. Tak samo jeśli podrożeją tanie czekolady na oleju palmowym to nic złego się nie stanie, bo to przecież syf... a bez tego można nie tylko żyć, ale też żyć zdrowiej.

    Odpowiedz
  • Rena(2020-01-18 08:23) Zgłoś naruszenie 11

    To jeszcze nic.. będzie jeszcze gorzej wszytko podrożeje..zobaczycie wspomnicie moje słowa..trzeba było glosoeac6 na lewicę . Tylko oni są pro socjalni .. daliście się nabrać na 500 plus He

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz