statystyki

Do końca marca 2020 roku zlecenia na starych i nowych drukach

autor: Agata Szczepańska30.12.2019, 17:00
Narodowy Fundusz Zdrowia zadeklarował, że po 1 stycznia 2020 r. będzie honorował zlecenia wystawione i na starych, i na nowych wzorach.

Narodowy Fundusz Zdrowia zadeklarował, że po 1 stycznia 2020 r. będzie honorował zlecenia wystawione i na starych, i na nowych wzorach.źródło: ShutterStock

Od nowego roku zmieniają się zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Nowy będzie wzór tego dokumentu, ma być on też potwierdzany elektronicznie. System ten jednak, jak alarmowali potencjalni użytkownicy, nie został w pełni wdrożony i przetestowany. Dlatego postulowali wydłużenie okresu, w którym dopuszczalne będzie stosowanie dotychczasowych zasad.

Resort zdrowia przychylił się do ich apeli. Narodowy Fundusz Zdrowia zadeklarował, że po 1 stycznia 2020 r. będzie honorował zlecenia wystawione i na starych, i na nowych wzorach.

Obecnie zlecenie na wyroby medyczne wystawione przez pracownika medycznego musi zostać potwierdzone w oddziale NFZ – dopiero potem pacjent może je zrealizować. Elektronizacja tego procesu miała uprościć procedury. Lekarze zwracali jednak uwagę, że aplikacje gabinetowe wciąż nie mają odpowiedniej funkcjonalności.

– Po zmianach przerzucono na nas obowiązek weryfikacji specjalnych uprawnień, od których zależy stopień refundacji wyrobów medycznych – tłumaczy Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, ekspert ds. informatyzacji ochrony zdrowia.

Dodaje, że jego organizacja nie jest przeciwna nowym zasadom, bo są one korzystne dla pacjentów i ich opiekunów, ale uważa, że nie może się to odbywać kosztem czasu lekarza, który ma go mało i bez nowych obowiązków. Dlatego federacja postulowała, by umożliwić lekarzom wystawianie zleceń na dotychczasowych zasadach także po 1 stycznia 2020 r. – do czasu aż system elektroniczny będzie w pełni sprawny.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane