statystyki

Lekarze o przyłączenie się do systemu informatycznego: Ułatwienia tak, kary nie

autor: Agata Szczepańska26.11.2019, 08:05; Aktualizacja: 26.11.2019, 08:22
Samorząd lekarski odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. OWU (Dz.U. z 2016 r. poz. 1146 ze zm.). Zaproponowano w nim wprowadzenie obowiązku podłączenia się świadczeniodawców do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (system P1), co jest warunkiem wystawiania przez nich recept i skierowań w postaci elektronicznej.

Samorząd lekarski odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. OWU (Dz.U. z 2016 r. poz. 1146 ze zm.). Zaproponowano w nim wprowadzenie obowiązku podłączenia się świadczeniodawców do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (system P1), co jest warunkiem wystawiania przez nich recept i skierowań w postaci elektronicznej.źródło: ShutterStock

Naczelna Rada Lekarska popiera rozwiązania, które pozwolą na łatwiejsze przyłączenie się do systemu informatycznego P1. Negatywnie ocenia jednak propozycję wprowadzenia kar za niewykonanie tego obowiązku.

Samorząd lekarski odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. OWU (Dz.U. z 2016 r. poz. 1146 ze zm.). Zaproponowano w nim wprowadzenie obowiązku podłączenia się świadczeniodawców do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (system P1), co jest warunkiem wystawiania przez nich recept i skierowań w postaci elektronicznej. Ponieważ wystawianie e-recept będzie obowiązkowe już od nowego roku, każda placówka mająca umowę z NFZ musi mieć taką możliwość. Świadczeniodawca, który znajdzie się poza systemem P1, nie będzie bowiem w stanie wykonać obowiązków nałożonych na niego przepisami ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 408 ze zm.).

Dlatego w projekcie zaproponowano kary umowne za niewykonanie tego obowiązku. Szpitale będą musiały zapłacić 5 tys. zł, a pozostałe placówki – 1 tys. zł. Choć e-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r., przepis o karach wejdzie w życie dopiero pół roku później (1 lipca).

Jednocześnie w rozporządzeniu sprecyzowano, że przez podłączenie do systemu P1 należy rozumieć uzyskanie przez świadczeniodawcę specjalnego certyfikatu do uwierzytelnienia lub założenie konta w aplikacji gabinet.gov.pl (przygotowanej przez resort zdrowia).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-11-26 10:59) Zgłoś naruszenie 10

    ..a jednak Prezydent Komorowski powiedział prawdę - tylko nie dopowiedział:- na pytanie "jak żyć" : „weź Pan kredyt ,zwolnij się Pan i poszukaj lepszej płacy"-- i Prezydent miał racje -tyle że nie wyjaśnił a co dokladnie Mu chodziło: Bierzesz kredyt ,otwierasz własna działalność gospodarczą ,deklarujesz bardzoooooo wysoki dochód ,wpłacasz z kredytu pierwszą składke do ZUSu i po kilku dniach idziesz na 270 dniowe L-4 odbierając to wszystko wielokrotnie. Nie wierzycie-szukajcie w google: "Nawet 40 tysięcy złotych zasiłku! Tyle ZUS wypłaca chorującym Trudno w to uwierzyć, ale są Polacy, którzy na zasiłku chorobowym wynoszącym nieraz kilka lub kilkanaście dni dostają więcej niż niejeden pracujący Polak przez cały rok"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane