statystyki

Szkolenia dotyczące ochrony przed promieniowaniem dzielą środowisko

autor: Agata Szczepańska04.11.2019, 20:00
Najwięcej kontrowersji wywołał jednak sam obowiązek odbywania szkoleń.

Najwięcej kontrowersji wywołał jednak sam obowiązek odbywania szkoleń.źródło: ShutterStock

Kurs Ochrony Radiologicznej Pacjenta bardziej potrzebny jest kierującym na badania lekarzom niż wykonującym je technikom – przekonują ci ostatni. Podkreślają, że medycy często nadużywają procedur z użyciem promieniowania.

Punktem wyjścia do podjęcia tej kwestii stał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szkoleń w d ziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta. Wykonuje ono upoważnienie ustawowe zawarte w art. 33n ust. 19 ustawy z 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1792). Ustawa ta nakłada na osoby wykonujące badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie z zastosowaniem promieniowania jonizującego, a także osoby nadzorujące ich wykonywanie obowiązek ustawicznego podnoszenia kwalifikacji z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta i stanowi, że rozporządzenie określi m.in. formy i program takich szkoleń.

Zaproponowana tematyka wzbudziła jednak wiele zastrzeżeń. Małopolski inspektor sanitarny w uwagach do projektowanego rozporządzenia wskazał, że pokrywa się ona z programem studiów na kierunkach lekarsko-dentystycznych i brak uzasadnienia dla ponownego wprowadzania tych zagadnień do szkolenia.

Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej kwestionowało np. wyodrębnienie lekarzy dentystów jako grupy, dla której określa się szerszy zakres szkolenia. Protestowała przeciwko temu również Naczelna Rada Lekarska, wskazując, że w stosunku do obowiązujących przepisów liczba obowiązkowych godzin szkolenia dla stomatologów zwiększy się z 7 do 12 (o 71 proc.), a pozostałym grupom zawodowym tylko nieznacznie zwiększono, utrzymano lub wręcz zmniejszono wymiar szkolenia.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane