statystyki

NIK: Konieczna zmiana przepisów o opiece paliatywnej

autor: Agata Szczepańska18.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.09.2019, 09:23
Opracowanie standardów, które ujednolicą zasady sprawowania opieki oraz umożliwią ocenę jej jakości, to jedna z rekomendacji NIK. W jej ocenie należy także zmienić przepisy dotyczące warunków jej sprawowania.

Opracowanie standardów, które ujednolicą zasady sprawowania opieki oraz umożliwią ocenę jej jakości, to jedna z rekomendacji NIK. W jej ocenie należy także zmienić przepisy dotyczące warunków jej sprawowania.źródło: ShutterStock

Nierówny dostęp do opieki paliatywnej, brak wytycznych dotyczących jakości i niewystarczające finansowanie.

To zdaniem NIK podstawowe problemy, z którymi borykają się prowadzący hospicja i ich podopieczni. Konieczna jest zmiana przepisów regulujących działalność tych placówek.

Opieka paliatywna przysługuje osobom nieuleczalnie chorym. W ostatnich latach obejmowano nią co roku 90 tys. osób, co kosztowało NFZ średnio 600 mln zł rocznie. Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej są udzielane w hospicjum domowym dla dorosłych lub dzieci, hospicjum stacjonarnym, poradniach medycyny paliatywnej, a od niedawna również w ramach opieki perinatalnej (nad ciężko chorymi dziećmi w łonie matki). W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli wskazała na trudności w sprawowaniu opieki hospicyjnej, w dużej mierze potwierdzając to, o czym od lat mówią przedstawiciele tego środowiska.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane