statystyki

Posiłki w szpitalach będą lepsze? MZ chce wprowadzić zasady żywienia szpitalnego

autor: Agata Szczepańska04.07.2019, 08:03; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:03
MZ chce, by szpitale zamawiające posiłki od zewnętrznych firm zwracały uwagę na to, by zawrzeć w umowie wszystkie istotne elementy dotyczące jakości produktów, standardów ich przygotowywania, kwalifikacji personelu itd.

MZ chce, by szpitale zamawiające posiłki od zewnętrznych firm zwracały uwagę na to, by zawrzeć w umowie wszystkie istotne elementy dotyczące jakości produktów, standardów ich przygotowywania, kwalifikacji personelu itd.źródło: ShutterStock

Będzie standard, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego. Na razie w ramach pilotażu i obejmujący tylko jedną grupę pacjentów: kobiety w ciąży i w okresie poporodowym.

Obecnie nie ma przepisów szczegółowo normujących i standaryzujących kwestię szpitalnych jadłospisów, np. w odniesieniu do stawki żywieniowej czy norm. Pozostaje to w gestii dyrektorów szpitali, ale na to, że nie jest z tym najlepiej, wskazują nie tylko skargi pacjentów, lecz także niedawny raport NIK oraz docierające do Ministerstwa Zdrowia postulaty o konieczności prawnego uregulowania spraw związanych z dietą pacjentów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, minister zdrowia podjął decyzję o opracowaniu standardu, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego. Na początek obejmie on jedynie kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Jego zasady określić ma rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.

Resort tłumaczy, że to grupa, która powinna przykładać szczególną wagę do jakości posiłków. Według uśrednionych danych kobiety w ciąży i po urodzeniu dziecka przebywają na oddziałach szpitalnych prawie 6 dni. W ramach pilotażu mają mieć zapewnione tam nie tylko odpowiednie wyżywienie, lecz także m.in. konsultacje dietetyczne. Szpital powinien zorganizować dyżur dietetyka co najmniej raz w tygodniu przez trzy godziny, a jego opieka ma objąć również okres przebywania poza szpitalem – przez możliwość kierowania pytań drogą elektroniczną.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dietetyk w szpitalach to obowiązek sanitarny(2019-07-05 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    nadzoru ilości i jakości podawanej żywności.Zatrudnienie na etat-1 na dwa duże oddziały.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane