statystyki

Posiłki w szpitalach będą lepsze? MZ chce wprowadzić zasady żywienia szpitalnego

autor: Agata Szczepańska04.07.2019, 08:03; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:03
MZ chce, by szpitale zamawiające posiłki od zewnętrznych firm zwracały uwagę na to, by zawrzeć w umowie wszystkie istotne elementy dotyczące jakości produktów, standardów ich przygotowywania, kwalifikacji personelu itd.

MZ chce, by szpitale zamawiające posiłki od zewnętrznych firm zwracały uwagę na to, by zawrzeć w umowie wszystkie istotne elementy dotyczące jakości produktów, standardów ich przygotowywania, kwalifikacji personelu itd.źródło: ShutterStock

Będzie standard, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego. Na razie w ramach pilotażu i obejmujący tylko jedną grupę pacjentów: kobiety w ciąży i w okresie poporodowym.

Obecnie nie ma przepisów szczegółowo normujących i standaryzujących kwestię szpitalnych jadłospisów, np. w odniesieniu do stawki żywieniowej czy norm. Pozostaje to w gestii dyrektorów szpitali, ale na to, że nie jest z tym najlepiej, wskazują nie tylko skargi pacjentów, lecz także niedawny raport NIK oraz docierające do Ministerstwa Zdrowia postulaty o konieczności prawnego uregulowania spraw związanych z dietą pacjentów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, minister zdrowia podjął decyzję o opracowaniu standardu, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego. Na początek obejmie on jedynie kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Jego zasady określić ma rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.

Resort tłumaczy, że to grupa, która powinna przykładać szczególną wagę do jakości posiłków. Według uśrednionych danych kobiety w ciąży i po urodzeniu dziecka przebywają na oddziałach szpitalnych prawie 6 dni. W ramach pilotażu mają mieć zapewnione tam nie tylko odpowiednie wyżywienie, lecz także m.in. konsultacje dietetyczne. Szpital powinien zorganizować dyżur dietetyka co najmniej raz w tygodniu przez trzy godziny, a jego opieka ma objąć również okres przebywania poza szpitalem – przez możliwość kierowania pytań drogą elektroniczną.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dietetyk w szpitalach to obowiązek sanitarny(2019-07-05 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    nadzoru ilości i jakości podawanej żywności.Zatrudnienie na etat-1 na dwa duże oddziały.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane