statystyki

Nowe procedury nie pomogą. Bez kadry i pieniędzy nie da się usprawnić SOR-ów

autor: Agata Szczepańska24.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.06.2019, 07:54
Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie kolejnych procedur i obowiązków, zamiast poprawić obsługę pacjentów, może wydłużyć ich czas oczekiwania na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) – przekonują lekarze. I ostrzegają, że jeśli nie zwiększy się finansowanie i nie przybędzie personelu, sytuacja na SOR-ach się nie poprawi.

Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Budzi on emocje całego środowiska, jednym – krytycznym – głosem mówią w tej spawie zarówno lekarze, jak i ratownicy. Negatywnie projekt zaopiniowała Naczelna Rada Lekarska, brak poparcia zadeklarowały Porozumienie Lekarzy Medycyny Ratunkowej oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.

Projekt m.in. określa zasady prowadzenia segregacji medycznej (triage), wprowadzić ma powtórną segregację (retriage), a także tworzy warunki do uruchomienia systemu TOPSOR, który ma ujednolicić procedury i umożliwić informowanie pacjentów o czasie oczekiwania.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Alek(2019-06-24 08:40) Zgłoś naruszenie 60

    "jeśli nie zwiększy się finansowanie" Wystarczy wprowadzic to co jest np.w Czechach - czesciowa symboliczna oplatnosci powszechna skladka zdrowotna. Przypomne tylko ze 35% spoleczenstwa czynnego zawodowo skladek nie placi - to sa rolnicy.

    Odpowiedz
  • Sceptyk (2019-06-25 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Porady komercyjne dla pacjentów, którzy powinni być załatwieni przez POZ-ety.POZ-ety kwitną, bo odsyłają pacjentów, nie zalecają badań ,a jak się coś dzieje ,to odsyłają na SOR-y.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane