Normy zatrudnienia w szpitalach odłożone. Nowe przepisy od 2021 roku

autor: Agata Szczepańska19.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 19.06.2019, 07:58
Szefowie lecznic i samorządowcy są zadowoleni z tej zmiany.

Szefowie lecznic i samorządowcy są zadowoleni z tej zmiany.źródło: ShutterStock

Nie 1 lipca br., ale 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy określające, ile pielęgniarek – w przeliczeniu na łóżko, powinno pracować na oddziałach pediatrycznych. Pielęgniarki wskazują, że jest to niezgodne z zapisami zeszłorocznego porozumienia.

Zmianę wprowadzić ma nowelizacja rozporządzenia z 11 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2012). To na jego mocy od 1 stycznia br. obowiązują normy zatrudnienia pielęgniarek uzależnione od liczby łóżek na oddziałach (wcześniej minimalne wskaźniki również obowiązywały, ale sposób wyliczania ich był bardzo skomplikowany i często były nieprzestrzegane). Nową metodę i czas jej wprowadzenia uzgodniono w lipcowym porozumieniu pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowych Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a ministrem zdrowia i prezesem NFZ.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane