statystyki

Homeopatia na cenzurowanym. Lekarze i politycy ze Starego Kontynentu wypowiedzieli wojnę "cukrowym granulkom"

autor: Klara Klinger09.05.2019, 05:11
Niemiecka minister ds. rodziny mówi, że homeopatia to głupota

Niemiecka minister ds. rodziny mówi, że homeopatia to głupotaźródło: ShutterStock

Francja chce zrezygnować z refundacji homeopatii. W Hiszpanii wycofano z aptek kilka tysięcy produktów homeopatycznych. W Polsce samorząd lekarski apeluje o pilne zmiany: na opakowaniach powinna być informacja, że nie ma dowodów na skuteczność granulek.

W tym miesiącu francuska agencja odpowiedzialna za ocenę technologii medycznych oraz bezpieczeństwa (HAS) ma wydać opinię na temat zasadności refundacji preparatów homeopatycznych. Zrobi to na wniosek minister zdrowia Agnès Buzyn. Rezygnacja z dopłacania do tych produktów to byłaby poważna zmiana: francuscy pacjenci otrzymują 30 proc. zwrotu kosztów przy zakupie specyfików homeopatycznych. W sumie państwo wydaje ok. 130 mln euro rocznie na ten cel, co stanowi ok. 0,6 proc. budżetu na wszystkie leki. HAS obok analiz naukowych prowadziła także pogłębione wywiady z lekarzami i pacjentami. Do końca czerwca będzie trwała jeszcze dyskusja. Decyzje mają zapaść na początku lipca.

Środowiska naukowe śledzą zmiany we Francji z wielkim zainteresowaniem: z takiego rodzaju leczenia korzysta bowiem bardzo duży odsetek pacjentów.Nic dziwnego – to z tego kraju pochodzą główni producenci preparatów homeopatycznych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ewiak Ryszard(2019-05-09 16:38) Zgłoś naruszenie 02

    Przypomnę tu stanowisko zespołu ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie stosowania oraz promowania metod homeopatycznych: "Tłumaczenie mechanizmu działania leków homeopatycznych jest sprzeczne z zasadami współczesnej chemii, farmakologii i immunologii. [...] Stwierdzenie homeopatów, że działania ich leków nie da się wyjaśnić utartymi, obecnymi uniwersyteckimi wyobrażeniami, powoduje, że często szukają oni tłumaczenia mechanizmu działania produktów homeopatycznych poprzez tworzenie spekulatywnych koncepcji, odwołujących się do magii". Hahnemann twierdził, że zasady swojej metody leczenia zostały mu przekazane podczas seansu spirytystycznego. Tu rzeczywiście mamy do czynienia z magią. Cechą charakterystyczną tego rodzaju metod leczenia jest posługiwanie się ezoteryczną energią. Różnie jest ona nazywana: chi, qi, ki, reiki, prana, bioenergia, bioplazma, ektoplazma, siła życiowa, magnetyzm zwierzęcy, mana, energia psychotroniczna, itd. Energia ta powoduje lewitację, automatyczne pisanie, wywołuje glosalia, wprawia w ruch wahadło lub różdżkę, może uspokajać i wywoływać stany lękowe, powodować zaburzenia psychiczne, leczyć i zabijać. Potrafi wiele, ale nie jest wszechmocna. W Biblii w odniesieniu do tego rodzaju metod leczenia użyto terminu "farmakeia" (Galatów 5:20; Objawienie 9:21). Farmakeia - to nie rozmowa z duchami, to zaproszenie do wejścia (por. Łukasza 11:24-26). Prawdę powiedziała dr Maria Meyer: "Literatura ezoteryczna jasno dowodzi, że nie są tam wykorzystywane siły naturalne, a istoty duchowe. Poddając się takim terapiom, otwieramy wrota tym istotom".

    Odpowiedz
  • edek(2019-05-10 10:38) Zgłoś naruszenie 01

    homeopatia to coś na miarę Iron Sky polecam ten film, jest tak samo realny jak lecznicze działanie homeopatii. JEDNA JEST JEDNO ALE !! należy spojrzeć na skład "leków" homeopatycznych to okaże się że część z nich to allopatia bez wymaganych badań!!! np składnik Ledum Palustre w dapis ma udowodnione działanie lecznicze. stosowany w dawnych czasach przy łagodzeniu bólu. homeopatia to jeden wielki kant

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane