statystyki

Aptekarze uważają, że aptek jest za dużo

autor: Patryk Słowik08.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 08.05.2019, 08:23
Dyskusja o liczbie aptek wpisuje się w temat działań inspekcji farmaceutycznej.

Dyskusja o liczbie aptek wpisuje się w temat działań inspekcji farmaceutycznej.źródło: ShutterStock

Im więcej placówek na rynku, tym większe kłopoty. A im większy udział sieci aptecznych w rynku, tym gorzej dla pacjentów. Tak można w największym skrócie streścić opublikowany wczoraj raport Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA).

Autorzy opracowania stwierdzają wprost: liczba aptek w Polsce, czyli ponad 14 tys. placówek, jest zbyt duża. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na jedną taką placówkę przypada średnio w Polsce 2628 osób, w poszczególnych województwach liczba ta waha się od 2341 do 2986 mieszkańców. Tymczasem średnia dla Unii Europejskiej wynosi ok. 4350 mieszkańców na aptekę.

„Liczba aptek w Polsce na poziomie 10-11 tys. jest optymalna z punktu widzenia efektywnej dystrybucji leków oraz racjonalizacji kosztów całego systemu. Zbyt duża liczba aptek to niepotrzebne koszty lokalowe oraz w przypadku aptek sieciowych – osobowe (zbędne struktury organizacyjne, zarządy, działy zakupowe, księgowe itp.). Ograniczenie tych kosztów może doprowadzić do obniżenia marż na całym rynku, a zatem także do spadku cen leków” – przekonuje ZAPPA.

W raporcie zwraca się uwagę na brak farmaceutów. Jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach DGP, w niektórych województwach statystycznie nie sposób, by w aptece zawsze był wykwalifikowany personel. Nie da się tego przecież osiągnąć, gdy w województwie na jedną placówkę przypada jeden aptekarz. Średnio jest to zaś 1,8 farmaceuty na aptekę.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane