statystyki

Od orzeczenia lekarskiego warto wnieść odwołanie

autor: Maciej Ambroziewicz06.04.2019, 15:00
lekarz, badanie, medycyna

Lekarz, za którego pośrednictwem jest składane odwołanie, w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania przekazuje je wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wydanego orzeczenia lekarskiego do właściwego podmiotu, o którym mowa powyżej. Badania w trybie odwołania przeprowadza się w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odwołania, a orzeczenie lekarskie wydane w tym trybie jest ostateczne. Co ważne, wypowiedzenie jest możliwe niezależnie od tego, czy została wyczerpana procedura odwoławcza od orzeczenia lekarskiego czy też nie.źródło: ShutterStock

Po trzyletniej nieobecności w pracy z powodu urlopu bezpłatnego pracownik został skierowany na badania profilaktyczne (badania okresowe) z uwagi na upłynięcie okresu ich ważności. Z nieznanych nam powodów lekarz medycyny pracy nie dopuścił go do pracy na dotychczasowym stanowisku. Co powinniśmy zrobić w takim przypadku? Nie mamy możliwości powierzenia pracownikowi innych zadań. Czy możemy rozwiązać z nim stosunek pracy?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom na swój koszt profilaktyczną opiekę lekarską. Na opiekę tę składają się trzy rodzaje badań: (1) wstępne – dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; (2) okresowe – przeprowadzane w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy, (3) kontrolne – wykonywane w przypadku spowodowanej chorobą niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

Bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy. Jeśli zatrudniony otrzymał orzeczenie lekarskie o istnieniu takich przeciwwskazań, to pracodawca – jeżeli nie ma możliwości przeniesienia go do innej pracy – może wypowiedzieć mu stosunek pracy, wskazując jako powód niezdolność do pracy potwierdzoną przez lekarza medycyny pracy.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-04-11 15:53) Zgłoś naruszenie 21

    I to jest dowód na to jak bardzo Tusk z mafią PO i PSLowskich złodzieji POlitycznych skrzywdził Ustawą POmostową osoby kiedyś zatrudnione w szkodliwych i nieb warunkach pracy.......bo .Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyja może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane