statystyki

Zwolnienie od pracy zwalnia też z badań. Czy na pewno?

autor: Sebastian Kryczka22.02.2018, 08:17; Aktualizacja: 22.02.2018, 09:07
Resort pracy i eksperci nie są zgodni, czy pracownik, którego pracodawca w trakcie okresu wypowiedzenia zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, powinien mieć aktualne badania lekarskie.

Resort pracy i eksperci nie są zgodni, czy pracownik, którego pracodawca w trakcie okresu wypowiedzenia zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, powinien mieć aktualne badania lekarskie.źródło: ShutterStock

Chcielibyśmy kontynuować współpracę z pracownikami, którzy nabywają prawo do emerytury. Część z nich otrzymała orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań do pracy wydane po okresowych i kontrolnych badaniach profilaktycznych. Czy wobec tego można ich zatrudnić na podstawie umów cywilnoprawnych, niewymagających badań lekarskich? Czy osoba wcześniej zatrudniona, która odeszła na emeryturę, może powrócić do współpracy wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej, tak aby nie było trzeba kierować jej na wstępne badania lekarskie?

Resort pracy i eksperci nie są zgodni, czy pracownik, którego pracodawca w trakcie okresu wypowiedzenia zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, powinien mieć aktualne badania lekarskie. Zdaniem niektórych wymaganie ich w takiej sytuacji to zbytni formalizm, który nie ma żadnego uzasadnienia. Inni zwracają jednak uwagę na bezwzględność przepisów, które nie dopuszczają żadnych wyjątków. Resort pracy choć początkowo przyznał, że mogłoby to być niecelowe, to ostatecznie stanął na stanowisku, że pracownik zawsze podlega badaniom okresowym, o ile pozostaje w stosunku pracy. Pocieszeniem dla pracodawców niech będzie to, że mimo istnienia takiego (teoretycznego) obowiązku nie muszą się bać kar za brak aktualnych badań u takiego pracownika. Sankcje grożą im dopiero wtedy, gdy dopuszczą go do pracy.

W praktyce nie da się wykluczyć przypadku, kiedy osoba pozostająca w zatrudnieniu - mimo osiągnięcia wieku emerytalnego - nie będzie miała wystarczających kwalifikacji zdrowotnych do wykonywania danej pracy. Sytuacja taka może mieć miejsce w związku z wydanym przez lekarza medycyny pracy orzeczeniem stwierdzającym przeciwwskazania zdrowotne do świadczenia pracy na obecnym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Orzeczenie może zostać wydane w ramach badań okresowych lub na skutek konieczności przeprowadzenia badań kontrolnych, a pracodawca w pierwszej kolejności powinien wtedy odsunąć podwładnego od wykonywania umówionej pracy. Nie wolno mu bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Nieprawidłowa zmiana umowy


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • doświadczony(2018-02-23 12:40) Zgłoś naruszenie 310

    W niektórych państwach UE nie ma obowiązkowych badań lekarskich szczególnie w pracach biurowych,nadzorczych,kontrolnych itd. .Pracownik składa tylko oświadczenie,że jest zdrowy.Badania są obowiązkowe na tych stanowisk, gdzie występują tylko przekroczenia NDS i NDN .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane