statystyki

Lekarze pójdą na emeryturę i system stanie się niewydolny

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto19.02.2019, 07:08; Aktualizacja: 19.02.2019, 07:34
Od lat złą sytuację kadrową w polskim lecznictwie potwierdzają raporty OECD. U nas statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada 2,4 lekarza. Najlepiej jest w Grecji (6,3), Austrii (5,1) oraz Portugalii (4,6).

Od lat złą sytuację kadrową w polskim lecznictwie potwierdzają raporty OECD. U nas statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada 2,4 lekarza. Najlepiej jest w Grecji (6,3), Austrii (5,1) oraz Portugalii (4,6).źródło: ShutterStock

Co piąty medyk przekroczył wiek emerytalny – tak wynika z najnowszego raportu GUS.

Odsetek najstarszych medyków rośnie: w 2010 r. co dziesiąty mógł odejść na emeryturę, w 2017 r. takich lekarzy było już 17 proc. Niepokojąca, zdaniem ekspertów, jest też średnia wieku krajowych lekarzy. Wynosi ona 52 lata, dla specjalistów jest o dwa lata wyższa. 10 lat temu było to 49 lat. Większość pracowników (aż 70 proc.) to kobiety. Równocześnie wzrasta liczba najmłodszych lekarzy. To efekt zwiększenia liczby miejsc na studiach. To wszytko jednak nie ratuje sytuacji.

źródło: DGP

Kilka problemów naraz

Na razie są małe szanse na załatanie dziury pokoleniowej wśród medyków. W ostatnich latach w dramatyczny sposób spadła liczba lekarzy w średnim wieku (tych między 35. a 44. rokiem życia), zaś rosła w starszych grupach. Z aktualnych danych wynika, że aż 33 tys. lekarzy przekroczyło 65. rok życia. – To efekt fali migracji, do której masowo dochodziło pod koniec lat 90. i na początku kolejnej dekady. Na to wszystko nałożył się trwający latami utrudniony dostęp do specjalizacji – tłumaczy Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ada(2019-02-19 09:49) Zgłoś naruszenie 120

    Pozwólmy lekarzom z godnością przechodzić na emerytury. Uczyli się , pracowali. Mają prawo być emerytami i cieszyć się wnukami,zająć się własnym życiem i zdrowiem a nie przejmować się całą służba zdrowia .Jak będą chcieli i zdrowie będzie im dopisywać , to mogą być opiekunami rezydentów, uczyć i pomagać młodszym lekarzom . Służyć nabytym doświadczeniem jak pracowali. Natomiast pesymistyczne myślenie jak w tytule " Lekarze pójdą na emeryturę i system stanie się niewydolny" nic nie da.Przecież mamy Ministerstwo , NFZ i różne powołane instytucje i Izby Lekarskie które są odpowiedzialne za służbę zdrowia pobierają wynagrodzenia i na nich spoczywa zadanie poprawy zdrowia. Oczekujemy od Ministerstwa rozwiązaniem tego problemu. Winnych pociągnięcia do odpowiedzialności, za taki stan zaistniały w służbie zdrowia. Każdy ma prawo iść na zasłużona emeryturę i lekarze i politycy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane