statystyki

Sikora, Klinger: Urzędnicy odchodzą, a projekty lądują na dnie szuflad

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora31.01.2019, 08:42
Dlaczego kolejnym rządom nie udało się stworzyć przejrzystych zasad, które wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w polityce lekowej redukowałyby do minimum?

Dlaczego kolejnym rządom nie udało się stworzyć przejrzystych zasad, które wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w polityce lekowej redukowałyby do minimum?źródło: ShutterStock

Polityka lekowa to jeden z najbardziej newralgicznych obszarów gospodarki. Politycy zajmujący się tą tematyką nie zagrzewają długo miejsca na stanowiskach. Często odchodzą w atmosferze skandalu i kontrowersji. Chodzi o rynek wart co najmniej 11 mld zł. Dla koncernów farmaceutycznych dostanie się do krwiobiegu pieniędzy publicznych to często być albo nie być na polskim rynku. Walka jest więc zacięta i nie obywa się bez ofiar. Oficjalny lobbing, naciski oddolne przez stowarzyszenia pacjentów, czarny PR – wszystkie chwyty dozwolone.

Ostateczne decyzje, za jakie leki będzie płacić państwo, podejmuje wiceminister zdrowia. I tak się składa, że do zmiany na kluczowym z punktu widzenia interesów publicznych stanowisku dochodzi regularnie .

W ubiegłym tygodniu z fotelem pożegnał się Marcin Czech. To kolejny urzędnik, który opuszcza resort po serii publikacji zarzucających mu prowadzenie niewłaściwej polityki refundacyjnej. Chodzi o proces negocjacji cen leków, które następnie są umieszczane na liście refundacyjnej. Obwinano go o to, że niektóre firmy otrzymywały preferencyjne warunki. Wiceminister tłumaczył to m.in. tym, że koncerny mogą trzymać w szachu ministerstwo, szczególnie jeżeli mają monopol na leczenie danego schorzenia. A wyrzucenie z refundacji jakiejś firmy mogłoby stanowić zagrożenie dla chorych. Nie nam rozstrzygać, czy doszło do złamania prawa, czy ktoś wykorzystywał wpływy – o tym niech decydują służby. Problem w tym, że kolejny minister odpowiedzialny za politykę refundacji opuszcza stanowisko nagle i pod przymusem.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane