statystyki

Spór o nowe normy opieki okołoporodowej

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska17.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:36
Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciąży

Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciążyźródło: ShutterStock

Niektóre obowiązki wynikające z nowych norm opieki okołoporodowej traktowane są niczym gorący kartofel.

Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciąży. Do tej pory w 41. tygodniu pacjentkę przymusowo hospitalizowano – teraz to decyzja lekarza. Ale w standardach jest zapis, że przysługuje jej USG. Kto ma je zrobić? Tego już nie sprecyzowano, a placówki umywają ręce. – Szpital nie zajmuje się działaniami planowymi. Zatem powinien to robić lekarz prowadzący ciążę. Tak samo jak KTG. Tyle teoria. W praktyce KTG planowe i USG po terminie są zmorą izb przyjęć. Nikt przy zdrowych zmysłach tych badań nie odmówi w obawie, że stanie się coś złego i na niego spadnie odpowiedzialność – mówi dyrektor jednego z warszawskich szpitali.

Nie jest to jednak regułą. – Przyszłam na początku 41. tygodnia i usłyszałam, że mam zrobić USG. Ale gdzie? Zapisanie się na cito, z dnia na dzień, jest właściwie niemożliwe – opowiada matka tygodniowej Wandzi. Lekarz na izbie przyjęć powiedział jej, że powinna je wykonać we własnym zakresie, bo on może tylko zobaczyć wagę, ułożenie i sprawdzić pracę serca płodu. – Jeżeli nie będą robić USG na izbie przyjęć razem z KTG, to pacjentki powinny z góry założyć, że ciąża potrwa ponad 40 tygodni, i wcześniej zapisać się na taka usługę – dodaje młoda matka.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane