statystyki

Spór o nowe normy opieki okołoporodowej

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska17.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:36
Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciąży

Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciążyźródło: ShutterStock

Niektóre obowiązki wynikające z nowych norm opieki okołoporodowej traktowane są niczym gorący kartofel.

Jedną z obowiązujących od 1 stycznia nowości jest zmiana w opiece po 40. tygodniu ciąży. Do tej pory w 41. tygodniu pacjentkę przymusowo hospitalizowano – teraz to decyzja lekarza. Ale w standardach jest zapis, że przysługuje jej USG. Kto ma je zrobić? Tego już nie sprecyzowano, a placówki umywają ręce. – Szpital nie zajmuje się działaniami planowymi. Zatem powinien to robić lekarz prowadzący ciążę. Tak samo jak KTG. Tyle teoria. W praktyce KTG planowe i USG po terminie są zmorą izb przyjęć. Nikt przy zdrowych zmysłach tych badań nie odmówi w obawie, że stanie się coś złego i na niego spadnie odpowiedzialność – mówi dyrektor jednego z warszawskich szpitali.

Nie jest to jednak regułą. – Przyszłam na początku 41. tygodnia i usłyszałam, że mam zrobić USG. Ale gdzie? Zapisanie się na cito, z dnia na dzień, jest właściwie niemożliwe – opowiada matka tygodniowej Wandzi. Lekarz na izbie przyjęć powiedział jej, że powinna je wykonać we własnym zakresie, bo on może tylko zobaczyć wagę, ułożenie i sprawdzić pracę serca płodu. – Jeżeli nie będą robić USG na izbie przyjęć razem z KTG, to pacjentki powinny z góry założyć, że ciąża potrwa ponad 40 tygodni, i wcześniej zapisać się na taka usługę – dodaje młoda matka.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane