statystyki

Powrót do sanatorium możliwy najwcześniej po roku

autor: Agata Szczepańska08.11.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:59
sanatorium-uzdrowisko-emeryci

Dwunastomiesięczny termin nie będzie obowiązywał dzieci oraz dorosłych pacjentów kierowanych do uzdrowiskowych szpitali i ambulatoriów.źródło: ShutterStock

Dopiero po 12 miesiącach od zakończenia kuracji będzie można starać się o kolejne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe – takie obostrzenie planuje resort zdrowia. Argumentuje, że co roku do NFZ wpływa około pół miliona skierowań, z czego jedna trzecia – zanim minie rok od powrotu kuracjusza z sanatorium.

Zmiany wprowadzić ma nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Jego autorzy wskazują, że rośnie liczba pacjentów, którzy natychmiast po zakończeniu pobytu w uzdrowisku składają kolejne skierowania. Tymczasem, żeby lekarz był w stanie ocenić skutki kuracji, musi minąć trochę czasu.

Dwunastomiesięczny termin nie będzie obowiązywał dzieci oraz dorosłych pacjentów kierowanych do uzdrowiskowych szpitali i ambulatoriów.

Skierowanie trzeba będzie w ciągu 30 dni przekazać do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – w przeciwnym razie straci ono ważność. Chodzi o to, by nie było ono – jak teraz – ważne bezterminowo. Powoduje to bowiem, że pacjenci przekazują je do funduszu w dowolnym momencie, zdarza się wówczas, że skierowanie nie odzwierciedla faktycznej sytuacji, bo od jego wystawienia zaszły zmiany w stanie zdrowia.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • IZI(2018-11-08 10:39) Zgłoś naruszenie 22

    leczenie sanatoryjne powinno być bezpłatne. Natomiast pobyt płatny w 100%. Od wykałaczki, na papierze toaletowym skończywszy. Leczenie : TAK. Wczasy : NIE. Masaż, borowina, bicze wodne : za darmo. Łóżko, owsianka, schabowy, dojazd na miejsce - na własny koszt.

    Odpowiedz
  • alien(2019-02-17 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    12 miesięcy od ostatniego pobytu. Ale pobyt w sanatorium wiąże się z leczeniem danej jednostki chorobowej. Więc np. jeśli zakończyłem pobyt w sanatorium i profil leczenia był reumatologiczny,a jestem także pacjentem kardiologicznym,która to jednostka chorobowa również zawarta jest w lecznictwie sanatoryjnym,to czy składając wniosek w kierunku kardiologi (lub innej choroby na którą nie byłem ostatnio leczony sanatoryjnie) ,karencja 12 miesięcy także obowiązuje?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane