statystyki

Miały być grube miliony, a są grosze. Szpitale bez pieniędzy na leczenie raka

autor: Klara Klinger30.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:59
Eksperci przyznają, że choć pieniędzy jest więcej, to nadal nie wystarcza ich na wszystko

Eksperci przyznają, że choć pieniędzy jest więcej, to nadal nie wystarcza ich na wszystkoźródło: ShutterStock

Zamiast 10,5 mln zł jeden ze szpitali otrzymał 41 tys. zł – placówki onkologiczne skarżą się, że nie dostają na czas płatności za leczenie pacjentów chorych na raka. Oddziały NFZ przekonują, że pieniądze będą. Ale później.

Jeden z warszawskich szpitali zwrócił się do funduszu o zwrot pieniędzy za leczenie chorych w ramach pakietu onkologicznego. Otrzymał odpowiedź, że choć wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, to obecnie możliwości zwrotu nie ma. Oddział funduszu zaoferował wypłatę kilkadziesiąt razy niższą od tej na rachunku i obiecał, że wniosek w pozostałej części zostanie rozpatrzony „w terminie późniejszym”.

Dolnośląskie Centrum Onkologii dołożyło do leczenia ok. 10 mln zł. Na razie – jak przekonuje – nie otrzymało zwrotu pieniędzy. 2 mln zł to środki na programy lekowe, czyli terapie drogimi preparatami. 4 mln zł wydano na bezlimitowe leczenie w ramach pakietu onkologicznego (NFZ powinien płacić za wszystkich chorych poddanych kuracji takim trybem). Reszta środków to zwiększone wydatki w związku z przyjmowaniem pacjentów, którzy byli leczeni poza pakietem onkologicznym (w takim przypadku obowiązują ograniczenia wynikające z limitów określonych w kontraktach z NFZ). A pacjentów, jak przekonują lekarze, jest coraz więcej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane