statystyki

Kontrowersyjna monopolizacja na rynku e-zdrowia. Wszystko w rękach jednej firmy informatycznej

autor: Klara Klinger10.07.2018, 07:16; Aktualizacja: 10.07.2018, 07:58
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonuje, że obecnie kluczowe projekty będzie musiała zatwierdzić najpierw działająca przy resorcie Rada Informatyzacji.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonuje, że obecnie kluczowe projekty będzie musiała zatwierdzić najpierw działająca przy resorcie Rada Informatyzacji.źródło: ShutterStock

Rozbudowa Krajowego Rejestru Nowotworów jest uzależniona od jednej firmy informatycznej

Krajowy Rejestr Nowotworów zbiera dane o liczbie nowych chorych onkologicznie, a także statystyki dotyczące umieralności. Pacjenci mogą nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Ma jednak duże znaczenie dla tworzenia polityki zdrowotnej w leczeniu onkologicznym. Dostęp do większości informacji w KRN jest publiczny: dane może sprawdzić każdy, kto wejdzie na stronę internetową. To jeden z największych otwartych katalogów zdrowotnych w Polsce. Rejestr jest prowadzony przez warszawskie Centrum Onkologii (COI). W obecnej formule działa od 2012 r.

W styczniu tego roku Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło audyt działalności KRN. Chodziło o zbadanie możliwości rozbudowy systemu informatycznego. Pojawiały się np. pomysły na poszerzenie go o rejestr onkohematologiczny, który gromadziłby bardziej precyzyjne dane na temat nowotworów krwi.

Okazało się, że skonstruowano go w taki sposób, że taki projekt byłby w praktyce niewykonalny.

„Według analizy system nie ma możliwości rozbudowy ani zmiany bez zgody właściciela praw autorskich do oprogramowania standardowego, czyli firmy CGM. Co za tym idzie, tylko ci wykonawcy mogą podjąć się rozbudowy systemu” – piszą kontrolerzy.

Ale zwrócenie się do twórcy systemu też nie wchodzi w grę. Jak wskazują autorzy audytu – przy każdej kontroli taka umowa mogłaby być podważona. Powód: nie da się ogłosić przetargu na działanie, które może wykonywać tylko jeden podmiot.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane