statystyki

Zlecenie na leki i skierowanie będzie można potwierdzić online

autor: Agata Szczepańska05.07.2018, 19:00
Projekt ten będzie realizowany przede wszystkim przez NFZ i nie będzie częścią systemu P1

Projekt ten będzie realizowany przede wszystkim przez NFZ i nie będzie częścią systemu P1źródło: ShutterStock

Zlecenie na wyroby medyczne będzie można potwierdzić online. Przepis, który ma to umożliwić, chce wprowadzić resort zdrowia. Osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały udawać się w tym celu do siedziby NFZ

Podstawą do zaopatrzenia w wyroby medyczne jest zlecenie – wystawione przez uprawnioną osobę (najczęściej lekarza), potwierdzone przez oddział funduszu, w którym zarejestrowany jest pacjent. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem innej osoby lub przesyłając tradycyjną pocztą. Dopiero po potwierdzeniu zlecenia można je zrealizować.

Ministerstwo chce tę procedurę ułatwić, umożliwiając elektroniczne potwierdzanie zleceń. Mogłaby ona obowiązywać już od przyszłego roku. Jak poinformował wiceminister Janusz Cieszyński, zapis taki miałby się znaleźć w ustawie o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Jest ona w Sejmie, przed pierwszym czytaniem. – Chcemy taką możliwość wprowadzić na etapie prac parlamentarnych – zadeklarował wiceminister.

Jak wyjaśnił, projekt ten będzie realizowany przede wszystkim przez NFZ i nie będzie częścią systemu P1 (czyli informatyzacji ochrony zdrowia, w ramach którego wprowadzana jest np. e-recepta). Równolegle mają się toczyć prace nad e-skierowaniem. Oba rozwiązania miałyby być testowane w październiku. Wtedy też ruszyć ma pilotaż elektronicznych skierowań. Resort nie zdecydował jednak jeszcze, czy będzie prowadzony tak, jak przypadku e-recepty – w wybranych miastach, w chętnych placówkach.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ekstrakt zapalne stany i inne (2018-07-12 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    httphttps://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/14-konopny-ekstrakt-cbd-3-10ml.html POLECAM I BĘDĘ POLECAĆ WSZEDZIE

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane