Zlecenie na wyroby medyczne będzie można potwierdzić online. Przepis, który ma to umożliwić, chce wprowadzić resort zdrowia. Osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały udawać się w tym celu do siedziby NFZ
Podstawą do zaopatrzenia w wyroby medyczne jest zlecenie – wystawione przez uprawnioną osobę (najczęściej lekarza), potwierdzone przez oddział funduszu, w którym zarejestrowany jest pacjent. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem innej osoby lub przesyłając tradycyjną pocztą. Dopiero po potwierdzeniu zlecenia można je zrealizować.
Ministerstwo chce tę procedurę ułatwić, umożliwiając elektroniczne potwierdzanie zleceń. Mogłaby ona obowiązywać już od przyszłego roku. Jak poinformował wiceminister Janusz Cieszyński, zapis taki miałby się znaleźć w ustawie o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Jest ona w Sejmie, przed pierwszym czytaniem. – Chcemy taką możliwość wprowadzić na etapie prac parlamentarnych – zadeklarował wiceminister.
Jak wyjaśnił, projekt ten będzie realizowany przede wszystkim przez NFZ i nie będzie częścią systemu P1 (czyli informatyzacji ochrony zdrowia, w ramach którego wprowadzana jest np. e-recepta). Równolegle mają się toczyć prace nad e-skierowaniem. Oba rozwiązania miałyby być testowane w październiku. Wtedy też ruszyć ma pilotaż elektronicznych skierowań. Resort nie zdecydował jednak jeszcze, czy będzie prowadzony tak, jak przypadku e-recepty – w wybranych miastach, w chętnych placówkach.

Pierwsze podsumowania pilotażu

Tymczasem w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie właśnie testowane są elektroniczne recepty, wystawiono już ich ponad tysiąc (łącznie nawet więcej niż 1,7 tys., ale część na potrzeby testów systemu). W pilotażu uczestniczy sześć placówek medycznych (cztery w Siedlcach i dwie w Skierniewicach) oraz 55 aptek. Jako gotowych do wystawiania e-recept zgłoszono 150 lekarzy, ale na razie zrobiło to tylko 26. Jednak rekordzista wypisał ich już ponad 300. Udało się też wystawić pierwszą receptę na odległość, czyli w ramach e-wizyty. Wiceminister Cieszyński przyznał, że sceptyczni wciąż są pacjenci, jednak nie sprawdziły się obawy, że najtrudniej przekonać będzie seniorów. Połowa elektronicznych recept została wystawiona pacjentom w wieku 60+, a jedna czwarta dla osób w wieku 70+.
Do miast uczestniczących w testach e-recepty dołączyć ma Krynica Zdrój. Natomiast pod koniec września pilotaż ma się zakończyć i zaczną się podsumowania. Resort nie chce włączać kolejnych miast, zanim nie wyciągnie wniosków z pilotażu. Do końca roku chce doskonalić system, ze świadomością, że na jego koniec zapowiedziano możliwość zrealizowania elektronicznej recepty w każdej aptece. Wtedy też do systemu włączane będą placówki medyczne w kolejnych miastach. Pod koniec przyszłego roku e-recepta ma być już powszechnie dostępna.

Internetowe konto coraz bogatsze

Mieszkańcy miejscowości, w których trwa pilotaż, mogą już korzystać z IKP i zobaczyć tam wystawione dla nich e-recepty. Konto może założyć każdy, ale na razie nie ma w nim wiele funkcjonalności. Jak poinformował Janusz Cieszyński, otwarto już 550 IKP, a 270 użytkowników otrzymało elektroniczną receptę. Jeszcze w tym tygodniu mają oni uzyskać możliwość zapoznania się z ulotką leku za pośrednictwem IKP. – Wchodzimy w nowe rozwiązania, ale chcemy też korzystać z tych zasobów, które już mamy – tłumaczył wiceminister, podając to za przykład wykorzystywania istniejących już w systemie publicznym baz.
Ustawa, nad którą trwają prace, ma umożliwić uzupełnianie IKP o kolejne funkcjonalności. Ministerstwu bardzo zależy nad tym, by pacjent mógł tam zobaczyć, ile kosztowało udzielone mu świadczenie. Ma to mieć charakter edukacyjny. Ustawa umożliwi też połączenie konta z ZIP (Zintegrowanym Informatorem Pacjenta, serwisem udostępniającym dane o leczeniu, prowadzonym przez NFZ; obecnie korzysta z niego półtora miliona użytkowników). Resort liczy też, że ustawa o węźle krajowym (ma ułatwić korzystanie z usług elektronicznych, pozwoli używać uniwersalnego loginu i bezpiecznego hasła, obecnie jest na finale prac parlamentarnych) ułatwi dostęp do IKP i zachęci do jego otwierania.
Etap legislacyjny
Projekt przed pierwszym czytaniem w Sejmie