statystyki

Rehabilitacja bez limitów i specjaliści bez skierowania: Od 1 lipca niepełnosprawni z dodatkowymi prawami

26.06.2018, 12:33; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:46
Zniesienie ograniczeń w udzielaniu świadczeń rehabilitacyjnych to nowe rozwiązanie.

Zniesienie ograniczeń w udzielaniu świadczeń rehabilitacyjnych to nowe rozwiązanie.źródło: ShutterStock

Wiosenny protest rodzin osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, choć nie zakończył się zrealizowaniem wszystkich ich postulatów, przyniósł nowe rozwiązania dla tej grupy.

Protestującym w Sejmie przez 40 dni udało się doprowadzić do podwyższenia wysokości renty socjalnej, co było jednym z ich dwóch głównych żądań. Została ona podniesiona z 865,03 zł miesięcznie do 1029,80 zł. Wyższa kwota przysługuje od czerwca, ale w praktyce podwyżka nastąpi dopiero od września. Protestujący nie wywalczyli natomiast dodatkowego świadczenia w gotówce, w zamian zaoferowano im pakiet rozwiązań ułatwiających dostęp do lekarza, rehabilitacji i wyrobów medycznych.

Autorzy ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2018 r. poz. 932) przekonywali, że miesięczna wartość tych usług przewyższa kwotę, jakiej domagali się protestujący (520 zł w usługach zamiast 500 zł w gotówce).

Uczestnicy protestu nie uznali tych rozwiązań za realizację ich postulatów. Przekonywali, że nie wszyscy niepełnosprawni potrzebują rehabilitacji, częstych wizyt u lekarza i częstszego wymieniania wyrobów medycznych (zwłaszcza że nadal będą musieli do nich dopłacać z własnej kieszeni). Podkreślali natomiast, że świadczenie pieniężne, którego się domagali, miało służyć różnym celom, nie tylko medycznym. Wskazywali, że osoby z dysfunkcjami, tak jak wszyscy obywatele, mają także inne potrzeby i same chcą decydować, na co wydają pieniądze – na leczenie, podróże czy wizyty w teatrze.

Nowa ustawa ma wejść w życie już 1 lipca, wciąż jednak jest wiele niewiadomych co do szczegółów zaproponowanych w niej rozwiązań. Czasu na przygotowania nie było dużo. Ustawa wpłynęła do Sejmu 30 kwietnia, a uchwalono ją 9 maja. Zmiany w planie finansowym NFZ, które mają sfinansować dodatkowe uprawnienia, zatwierdzono dopiero w połowie czerwca. Dopiero pod koniec tego miesiąca prezes NFZ wydał zarządzenie dotyczące kontraktowania rehabilitacji.

Eksperci są podzieleni w ocenie nowej ustawy. Z jednej strony przyznają, że rozwiązania, które wprowadza, są potrzebne, z drugiej nie wahają się nazywać jej legislacyjnym bublem. Wynika to przede wszystkim z pośpiechu, w jakim była tworzona. Lakoniczne i nie do końca dopracowane przepisy sprawiają, że nawet ci, którzy mają ją realizować, nie są pewni, w jaki sposób to robić. DGP podpowiada, jak poruszać się w gąszczu nowych przepisów.

Łatwiejszy dostęp do świadczeń

Rehabilitacja bez limitów, specjaliści bez skierowania, wyroby medyczne bez ograniczeń i świadczenia medyczne bez kolejek – tak pokrótce można opisać rozwiązania, które zaczną obowiązywać już 1 lipca.

Na mocy nowych przepisów osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają nowe uprawnienia. Większość z nich sprowadza się do rozszerzenia na tę grupę przywilejów, z których korzystają beneficjenci ustawy „Za życiem”. Nowe rozwiązanie to zniesienie limitów na rehabilitację leczniczą w zakresie świadczeń udzielanych zarówno osobom objętym ustawą „Za życiem”, jak i tym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Hfjc(2018-06-26 14:39) Zgłoś naruszenie 30

  Wszystko cacy, ale nie zatrudniając rehabilitantów, wydłuży się czas oczekiwania rehabilitację dla osób po wypadkach i operacjach, które nie są niepełnosprawne.

  Odpowiedz
 • matka wdowa(2018-06-26 16:46) Zgłoś naruszenie 00

  Renta socjalna podniesiona,a ustawa stara,w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej,wysokość renty socjalnej ustalana jest ponownie,tak aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,czyli jedną ręką dają a drugą zabierają.

  Odpowiedz
 • wózkers77731(2018-09-03 20:36) Zgłoś naruszenie 00

  Poruszam się wózkiem inwalidzkim od 16 lat. Złożyłem w 2014 roku wniosek o rehabilitacje do jednego z Goczałkowickich sanatoriów. Po krótkim czasie otrzymałem wstępnie datę rehabilitacji 2019 rok. W tym roku początkiem lutego przyszło mi powiadomienie iż ze względu na ,,stabilny stan zdrowia,, mój termin zostaje przesunięty na rok 2014 gość obiektywny - czy piszesz o takich niepełnosprawnych jak ja ????/

  Odpowiedz
 • gość obiektywny(2018-07-02 16:07) Zgłoś naruszenie 02

  wkurza mnie to , teraz cały dostep do rehabilitacji i specjalistów bedzie okupowany przez niepełnosprawnych, którzy rehabilituja sie dla zasady , bo i tak nie beda pracowac , żadnego pożytku z nich nie będzie a korzystając z dostepu bez limitu sprawia ,że normalni i pracujący , którym taka rehabilitacja może pomóc i ma ja tylko 2x do ropku a inie dostanie sie byc może długo długo !!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TOMEK(2019-12-17 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  czy osoba niepełnosprawna może iść do przychodni w ramach NFZ BEZ SKIEROWANIA DO SPECJALISTY LEKARZA SPECJALISTY BEZ SKIEROWANA NIE MUSI MIEĆ SKIEROWANIE OD PIESZEGO KONTAKTU LEKARZA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane