statystyki

Rehabilitacja bez limitów i specjaliści bez skierowania: Od 1 lipca niepełnosprawni z dodatkowymi prawami

26.06.2018, 12:33; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:46
Zniesienie ograniczeń w udzielaniu świadczeń rehabilitacyjnych to nowe rozwiązanie.

Zniesienie ograniczeń w udzielaniu świadczeń rehabilitacyjnych to nowe rozwiązanie.źródło: ShutterStock

Wiosenny protest rodzin osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, choć nie zakończył się zrealizowaniem wszystkich ich postulatów, przyniósł nowe rozwiązania dla tej grupy.

Protestującym w Sejmie przez 40 dni udało się doprowadzić do podwyższenia wysokości renty socjalnej, co było jednym z ich dwóch głównych żądań. Została ona podniesiona z 865,03 zł miesięcznie do 1029,80 zł. Wyższa kwota przysługuje od czerwca, ale w praktyce podwyżka nastąpi dopiero od września. Protestujący nie wywalczyli natomiast dodatkowego świadczenia w gotówce, w zamian zaoferowano im pakiet rozwiązań ułatwiających dostęp do lekarza, rehabilitacji i wyrobów medycznych.

Autorzy ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2018 r. poz. 932) przekonywali, że miesięczna wartość tych usług przewyższa kwotę, jakiej domagali się protestujący (520 zł w usługach zamiast 500 zł w gotówce).

Uczestnicy protestu nie uznali tych rozwiązań za realizację ich postulatów. Przekonywali, że nie wszyscy niepełnosprawni potrzebują rehabilitacji, częstych wizyt u lekarza i częstszego wymieniania wyrobów medycznych (zwłaszcza że nadal będą musieli do nich dopłacać z własnej kieszeni). Podkreślali natomiast, że świadczenie pieniężne, którego się domagali, miało służyć różnym celom, nie tylko medycznym. Wskazywali, że osoby z dysfunkcjami, tak jak wszyscy obywatele, mają także inne potrzeby i same chcą decydować, na co wydają pieniądze – na leczenie, podróże czy wizyty w teatrze.

Nowa ustawa ma wejść w życie już 1 lipca, wciąż jednak jest wiele niewiadomych co do szczegółów zaproponowanych w niej rozwiązań. Czasu na przygotowania nie było dużo. Ustawa wpłynęła do Sejmu 30 kwietnia, a uchwalono ją 9 maja. Zmiany w planie finansowym NFZ, które mają sfinansować dodatkowe uprawnienia, zatwierdzono dopiero w połowie czerwca. Dopiero pod koniec tego miesiąca prezes NFZ wydał zarządzenie dotyczące kontraktowania rehabilitacji.

Eksperci są podzieleni w ocenie nowej ustawy. Z jednej strony przyznają, że rozwiązania, które wprowadza, są potrzebne, z drugiej nie wahają się nazywać jej legislacyjnym bublem. Wynika to przede wszystkim z pośpiechu, w jakim była tworzona. Lakoniczne i nie do końca dopracowane przepisy sprawiają, że nawet ci, którzy mają ją realizować, nie są pewni, w jaki sposób to robić. DGP podpowiada, jak poruszać się w gąszczu nowych przepisów.

Łatwiejszy dostęp do świadczeń

Rehabilitacja bez limitów, specjaliści bez skierowania, wyroby medyczne bez ograniczeń i świadczenia medyczne bez kolejek – tak pokrótce można opisać rozwiązania, które zaczną obowiązywać już 1 lipca.

Na mocy nowych przepisów osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają nowe uprawnienia. Większość z nich sprowadza się do rozszerzenia na tę grupę przywilejów, z których korzystają beneficjenci ustawy „Za życiem”. Nowe rozwiązanie to zniesienie limitów na rehabilitację leczniczą w zakresie świadczeń udzielanych zarówno osobom objętym ustawą „Za życiem”, jak i tym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Hfjc(2018-06-26 14:39) Zgłoś naruszenie 30

  Wszystko cacy, ale nie zatrudniając rehabilitantów, wydłuży się czas oczekiwania rehabilitację dla osób po wypadkach i operacjach, które nie są niepełnosprawne.

  Odpowiedz
 • matka wdowa(2018-06-26 16:46) Zgłoś naruszenie 00

  Renta socjalna podniesiona,a ustawa stara,w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej,wysokość renty socjalnej ustalana jest ponownie,tak aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,czyli jedną ręką dają a drugą zabierają.

  Odpowiedz
 • wózkers77731(2018-09-03 20:36) Zgłoś naruszenie 00

  Poruszam się wózkiem inwalidzkim od 16 lat. Złożyłem w 2014 roku wniosek o rehabilitacje do jednego z Goczałkowickich sanatoriów. Po krótkim czasie otrzymałem wstępnie datę rehabilitacji 2019 rok. W tym roku początkiem lutego przyszło mi powiadomienie iż ze względu na ,,stabilny stan zdrowia,, mój termin zostaje przesunięty na rok 2014 gość obiektywny - czy piszesz o takich niepełnosprawnych jak ja ????/

  Odpowiedz
 • gość obiektywny(2018-07-02 16:07) Zgłoś naruszenie 02

  wkurza mnie to , teraz cały dostep do rehabilitacji i specjalistów bedzie okupowany przez niepełnosprawnych, którzy rehabilituja sie dla zasady , bo i tak nie beda pracowac , żadnego pożytku z nich nie będzie a korzystając z dostepu bez limitu sprawia ,że normalni i pracujący , którym taka rehabilitacja może pomóc i ma ja tylko 2x do ropku a inie dostanie sie byc może długo długo !!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TOMEK(2019-12-17 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  czy osoba niepełnosprawna może iść do przychodni w ramach NFZ BEZ SKIEROWANIA DO SPECJALISTY LEKARZA SPECJALISTY BEZ SKIEROWANA NIE MUSI MIEĆ SKIEROWANIE OD PIESZEGO KONTAKTU LEKARZA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane