statystyki

Resort rozwiewa kolejne wątpliwości aptekarzy

autor: Agata Szczepańska07.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.05.2018, 09:16
W związku z brakiem nowego wzoru zapotrzebowania po stronie farmaceutów pojawiły się wątpliwości, czy mogą realizować zamówienia wystawione na starych drukach.

W związku z brakiem nowego wzoru zapotrzebowania po stronie farmaceutów pojawiły się wątpliwości, czy mogą realizować zamówienia wystawione na starych drukach.źródło: ShutterStock

Placówki lecznicze nadal mogą się zaopatrywać w leki w aptece. Powinny używać do tego dotychczasowych druków, uzupełnionych o dodatkowe informacje.

W związku z wejściem w życie ustawy z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. poz. 697) utraciło moc rozporządzenie ministra zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. 2002 nr 183 poz. 1531). Jednocześnie ustawa wprowadziła bardziej restrykcyjne zasady wystawiania tzw. zapotrzebowań przez placówki lecznicze. Muszą one teraz zawierać szereg szczegółowych informacji, m.in. o liczbie pacjentów, którym zostały podane zamówione w ten sposób leki. Trzeba też do nich dołączyć oświadczenia – np. o tym, że stanowią one jednomiesięczny zapas, konieczny do realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach wykonywanej działalności leczniczej. Ma to ukrócić praktyki nielegalnego wywozu z Polski leków nabywanych w ten sposób przez przychodnie słupy.

W związku z brakiem nowego wzoru zapotrzebowania po stronie farmaceutów pojawiły się wątpliwości, czy mogą realizować zamówienia wystawione na starych drukach. Resort zdrowia potwierdził, że do czasu wydania nowego rozporządzenia powinny być one realizowane na dotychczasowych formularzach. Należy jednak na nich umieścić informacje, które są obecnie wymagane, a farmaceuta powinien sprawdzić, czy zapotrzebowanie je zawiera.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane