statystyki

Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala: Zasięgnięcie opinii drugiego lekarza konstytucyjne

autor: Agata Szczepańska15.05.2018, 20:00
Zdaniem OZZL problem związany jest z nieprawidłową wykładnią pojęcia „warunki”, którym posługuje się art. 137 ustawy.

Zdaniem OZZL problem związany jest z nieprawidłową wykładnią pojęcia „warunki”, którym posługuje się art. 137 ustawy.źródło: ShutterStock

Przepis stanowiący, że odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem, jest zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zgodny z ustawą zasadniczą.

Trybunał rozpatrywał wniosek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Miał ustalić, czy par. 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2015 poz. 1400) jest zgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, a także z art. 137 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1938, ze zm.). Kwestionowany przepis wprowadza – w razie odmowy – obowiązek konsultacji z ordynatorem oddziału, jego zastępcą albo lekarzem kierującym oddziałem, do którego dziecko miałoby być przyjęte.

Związek wskazywał w uzasadnieniu do swojego wniosku, że przepis dodany został do rozporządzenia po „kilku nieobiektywnych i nierzetelnie przekazywanych informacjach medialnych dotyczących zgonu dziecka, któremu odmówiono przyjęcia na oddział pediatryczny”. Jednak został on sformułowany „wadliwie i przeciwskutecznie, a konsekwencje jego stosowania przez lekarzy dyżurujących potencjalnie będą o wiele gorsze dla pacjentów, niż miało to miejsce przed nowelizacją”.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane