Ich pracę będzie nadzorował wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego, którym będzie mógł zostać nie tylko lekarz, ale również ratownik medyczny lub pielęgniarka.
Takie zapisy znalazły się w projektach rozporządzeń ministra zdrowia: w sprawie organizacji dyspozytorni medycznej oraz w sprawie szczegółowego zakresu zadań wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego. Są one związane z przyjętą w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacją ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2195 ze zm.). Nowela trafi do Senatu.
Na mocy nowej ustawy dyspozytornie staną się jednostkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich. Zmieni się też ich liczba – teraz to 42, a docelowo ma być 18, po jednej na każde województwo, oprócz śląskiego i mazowieckiego, gdzie mają być po dwie.
Projekt przewiduje, że dyspozytorzy zostaną podzieleni na dwie grupy, które wykonywać będą swoje zadania w wydzielonych częściach dyspozytorni: operatorskiej i dyspozytorskiej. Na bieżąco ich praca będzie nadzorowana ze stanowiska głównego dyspozytora i kierownika dyspozytorni oraz jego zastępcy.
Stanowiska mają być przystosowane do pracy w systemie 24-godzinnym. Powinno być tam także pomieszczenie socjalne, m.in. z prysznicem.
Projekt określa też wymagania dotyczące wyposażenia dyspozytorni w urządzenia techniczne i środki łączności oraz systemy teleinformatyczne. Wskazuje, że należy zapewnić możliwość wykonywania zadań również w razie braku zasilania zewnętrznego lub uszkodzenia systemów łączności. Z uwagi na specyfikę pracy i infrastruktury pomieszczenia objęte zostaną kontrolą dostępu.
Nowa ustawa wprowadza funkcję wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego w miejsce lekarza koordynatora ratownictwa medycznego. Na tym stanowisku, poza lekarzem, będzie można zatrudnić również ratownika medycznego oraz pielęgniarkę, z co najmniej 4-letnim doświadczeniem w pracy dyspozytora medycznego i wykształceniem wyższym I stopnia. Dodatkowo został wprowadzony wymóg ukończenia kursu dla wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.
Szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków koordynatora reguluje projektowane rozporządzenie. Dotyczy m.in. współpracy z głównym dyspozytorem medycznym lub jego zastępcą, podmiotami leczniczymi będącymi dysponentami zespołów ratownictwa oraz posiadającymi w swoich strukturach szpitalne oddziały ratunkowe. Projekt określa też uprawnienia koordynatora w kwestii uzyskiwania od placówek leczniczych informacji koniecznych do koordynowania akcji medycznych, zwłaszcza takich, które dotyczą większej liczby osób poszkodowanych, w której uczestniczy wiele jednostek oraz szpitali.
Oba rozporządzenia mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Etap legislacyjny
Projekty skierowane do konsultacji