statystyki

SMS zamiast tradycyjnej recepty

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska22.02.2018, 07:31; Aktualizacja: 22.02.2018, 08:42
Do Sejmu trafiła właśnie ustawa związana z wprowadzeniem e-recepty

Do Sejmu trafiła właśnie ustawa związana z wprowadzeniem e-receptyźródło: ShutterStock

Żeby wykupić leki, trzeba będzie pokazać w aptece wiadomość ze specjalnym kodem kreskowym. Albo się wylegitymować i podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu

W ciągu najbliższych kilku dni z e-recepty będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci w ramach pilotażu. Do końca roku będą ją realizować wszystkie apteki w kraju, a od 2020 r. obowiązkowo wydawać ją będą wszyscy lekarze.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Pacjent dostanie w przychodni bądź szpitalu kod kreskowy – SMS-em lub na papierowym wydruku. Aptekarz zeskanuje kod i będzie widział w swoim komputerze wystawioną przez lekarza receptę. Ale będzie też inny sposób na wykup leków: specjalny PIN plus dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający nasz PESEL. Wylegitymujemy się, podamy PIN i dzięki temu farmaceuta będzie miał wgląd we wszystkie nasze recepty, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Żeby to jednak zadziałało, chory będzie musiał założyć Internetowe Konto Pacjenta i zezwolić aptekarzowi na dostęp do recept.

Jak przekonuje w rozmowie z DGP wiceminister Janusz Cieszyński (jest odpowiedzialny za informatyzację służby zdrowia), wprowadzenie e-recept skróci czas ich wystawiania – każdy lekarz zaoszczędzi codziennie około pół godziny. Pacjenci nie będą zaś odsyłani z kwitkiem z apteki z powodu błędów lekarzy. Co więcej, po receptę nie zawsze trzeba będzie udać się do przychodni. Lekarz będzie mógł ją wypisać zdalnie – po konsultacji telemedycznej.

Założenia są zatem bardzo ambitne. A jak w praktyce działać będzie e-recepta, pokazać ma rozpoczynający się pilotaż. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że przynajmniej początki mogą być trudne. Medycy nadal mocno opierają się e-zwolnieniom, niechętnie też, razem z pacjentami, sięgają po możliwość telekonsultacji (mimo że częściowo jest już refundowana przez NFZ).

Pierwszy raz o e-receptach usłyszeliśmy w 2010 r., a pierwsze pilotaże planowano w latach 2012 i 2013. Nie wyszło. Współfinansowany ze środków unijnych system informatyczny, w ramach którego uruchamiano e-receptę (platforma umożliwiająca gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych – tzw. P1), nie wypalił. Obecnie realizowany jest plan B. Jeżeli i tym razem coś nie wyjdzie, trzeba będzie zwrócić Brukseli kilkaset milionów złotych.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • jasiępytam(2018-02-22 10:53) Zgłoś naruszenie 153

  Czyli 100 % społeczeństwa musi mieć telefon komórkowy?????????Nawet starcy,kalecy,głusi,niewidomi,dzieci?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Agata(2018-02-22 13:25) Zgłoś naruszenie 61

  co z ochroną danych osobowych?. Nie chcę, żeby aptekarz widział wszystkie moje recepty (np. od psychiatry, od ginekologa). To nie jest przemyślane do końca. Córka miała od ginekologa receptę na podtrzymanie ciąż i zamiast wykupić ją w Poznaniu - tam gdzie mieszka, przyjechała do domu rodzinnego i wykupiła w naszej aptece. Nie doszłam nawet do domu, a już teściowa Pani z apteki gratulowała mi, że będę babcią. A wcale tego nie chciałam, bo córka była panną i ślub brali w następnym roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tedy(2018-02-22 21:23) Zgłoś naruszenie 01

  do Teda: czytaj ze zrozumieniem; córka miała receptę papierową a nie e-receptę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-02-22 23:04) Zgłoś naruszenie 00

  Czekamy na e-leki , e-szpitale , e-zabiegi i e-lekarzy . A pacjenci , oczywiście , powinni rejestrować się internetowo ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane