statystyki

Wirus HCV ma trafić pod lupę lekarzy rodzinnych

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska30.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:48
Co roku jest wykrywanych 4–5 tys. nowych zakażeń. W 2016 r. było to 4277 zachorowań, co oznacza, że zapadalność wynosi 11 chorych na 100 tys. osób.

Co roku jest wykrywanych 4–5 tys. nowych zakażeń. W 2016 r. było to 4277 zachorowań, co oznacza, że zapadalność wynosi 11 chorych na 100 tys. osób.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia ma dać lekarzom możliwość kierowania pacjentów na badania diagnozujące wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) dała zielone światło. Obecnie nie ma żadnego programu profilaktycznego związanego z tą chorobą.

– Wirus HCV wykrywany jest najczęściej przypadkiem przy badaniach przed operacją, w trakcie ciąży czy oddawania krwi – mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Część chorych trafia do szpitala z objawami wirusowego zapalenia wątroby i wtedy też w szpitalu w ramach diagnostyki robione jest badanie w kierunku obecności wirusa.

Zdarzały się badania przesiewowe finansowane przez samorządy. Często jednak nie były skierowane do grupy, która była najbardziej narażona.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane