statystyki

Wirus HCV ma trafić pod lupę lekarzy rodzinnych

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska30.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:48
Co roku jest wykrywanych 4–5 tys. nowych zakażeń. W 2016 r. było to 4277 zachorowań, co oznacza, że zapadalność wynosi 11 chorych na 100 tys. osób.

Co roku jest wykrywanych 4–5 tys. nowych zakażeń. W 2016 r. było to 4277 zachorowań, co oznacza, że zapadalność wynosi 11 chorych na 100 tys. osób.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia ma dać lekarzom możliwość kierowania pacjentów na badania diagnozujące wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) dała zielone światło. Obecnie nie ma żadnego programu profilaktycznego związanego z tą chorobą.

– Wirus HCV wykrywany jest najczęściej przypadkiem przy badaniach przed operacją, w trakcie ciąży czy oddawania krwi – mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Część chorych trafia do szpitala z objawami wirusowego zapalenia wątroby i wtedy też w szpitalu w ramach diagnostyki robione jest badanie w kierunku obecności wirusa.

Zdarzały się badania przesiewowe finansowane przez samorządy. Często jednak nie były skierowane do grupy, która była najbardziej narażona.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane