statystyki

Biały szczyt zostawił gotowe ustalenia w sprawie nakładów publicznych na ochronę zdrowia

autor: Aleksandra Kurowska19.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:30
lekarz, pacjent, zdrowie

W zespołach problemowych opracowano rekomendacje bardziej szczegółowe, które przyjęli uczestnicy szczytu.źródło: ShutterStock

Nowoczesny system ochrony zdrowia nie może funkcjonować normalnie, jeśli poziom nakładów publicznych na ochronę zdrowia jest poniżej 6 proc. PKB – ustalili związkowcy i pracodawcy w... 2008 r. Od tego czasu niewiele się zmieniło.

O tym, że ustawa gwarantująca wzrost nakładów stanie we wtorek na rządzie, poinformował wczoraj marszałek senatu Stanisław Karczewski. To próba gaszenia protestu lekarzy rezydentów, którzy chcą 6,8-proc. PKB nakładów na zdrowie. Teraz wydajemy 4,7 proc., a europejska średnia to 7,2 proc.

Wielu problemów w ochronie zdrowia nie byłoby, gdyby nie zmarnowano efektów pracy z 2008 r. Powołany w reakcji na falę protestów, głównie pielęgniarek, biały szczyt, którego pracami kierował prof. Marek Safjan, wypracował konsensus w wielu kluczowych sprawach.

Polisy na tak

Uczestnicy szczytu wiele miejsca poświęcili w rekomendacjach temu, że priorytetem dla reform musi być bezpieczeństwo i dobro pacjenta. Stąd m.in. postulat, by precyzyjnie określić, jakie ma prawa oraz ile maksymalnie może czekać na operację czy wizytę u specjalisty. Podkreślono, że ochrona zdrowia musi mieć większą rangę w polityce państwa, a bez „budowy mocnych podstaw finansowych dla ochrony zdrowia, nie będzie prawidłowego funkcjonowania systemu, dostępności i jakości udzielanych świadczeń oraz zapewnienia godziwych warunków pracy i płacy jego pracownikom”.

W zespołach problemowych opracowano rekomendacje bardziej szczegółowe, które przyjęli uczestnicy szczytu. Ustalono m.in., że powinno się rozwijać rynek prywatnych polis, ale nie mogą one umożliwiać wyjścia z systemu publicznego (zaprzestania płacenia obowiązkowych składek).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane