Każdego roku w sezonie letnim spotykamy się z lawiną informacji dotyczących bankructw biur podróży. Te nieprzyjemne dla przedsiębiorców sytuacje na własnej skórze odczuwają szczególnie klienci, którzy w momencie ogłoszenia upadłości przez touroperatora przebywają za granicami kraju na wymarzonej wycieczce. Prezentujemy 10 najgłośniejszych upadłości biur podróży na polskim rynku, które spowodowały, iż wielu turystów utkwiło na zagranicznych lotniskach.
.
1
Air Polonia
Turystyczne palny potrafią pokrzyżować również linie lotnicze. W 2004 r. Air Polonia zostawia na lodzie 53 tysiące pasażerów oraz 26 mln zł długów. Zgodnie z doniesieniami mediów upadek pierwszej polskiej linii lotniczej był zaplanowany przez udziałowców. Pomimo tego wciąż sprzedawali bilety
ShutterStock
2
El Grego
Głośna sprawa ze stycznia 2004 r., kiedy to firma zostawiła na egipskim lotnisku 150 turystów.
ShutterStock
3
Kopernik Travel
W lipcu 2009 r. upada Kopernik Travel. To warszawskie biuro podróży nie powiadomiło o bankructwie swoich klientów, którzy również nie mieli możliwości uzyskać jakichkolwiek informacji z powodu niedziałającej infolinii. W momencie ogłoszenia upadłości, w Turcji i Egipcie przebywało około 1000 klientów biura.
ShutterStock
4
Orbis Travel
28 września 2010 r. bankrutuje Orbis Travel. W tym czasie za granicą przebywało ponad 1000 klientów operatora.
ShutterStock
5
Selectours
Półtora tysiąca klientów touroperatora pozostawało na wycieczkach w momencie ogłoszenia upadłości w 2010 r.
ShutterStock
6
Sky Club
Firma upada w lipcu 2012 r. Ten rok dla branży był szczególnie pechowy, bowiem podobny los podzieliło jeszcze 12 innych touroperatorów. Pod koniec stycznia 2014 r. Mazowiecki Urząd Marszałkowski zakończył zbieranie informacje od wszystkich poszkodowanych w wyniku upadłości. W sumie zgłosiło się 7200 osób.
ShutterStock
7
FiLiZ
Biuro podróży istniejące od 2004 r. ogłasza swoją upadłość 2012 r. Na wakacje nie pojechało ponad 1,5 tys. osób.
ShutterStock
8
Blue Rays
26 lipca 2012 wniosek o upadłość złożyło warszawskie biuro Blue Rays. Za granicami Polski znalazło się wtedy 412 klientów operatora.
ShutterStock
9
GTI Travel
Po wpadnięciu w ruinę finansową niemieckiego biura podróży GIT, turecka linia lotnicza Sky Airlains automatycznie znalazła się tarapatach. Polska część przedsiębiorstwa nie była w stanie sama utrzymać się na rynku. W momencie ogłoszenia upadłości w 2013 r. poza granicami Polski przebywało 750 klientów touroperatora.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama