O czym należy pamiętać, by wakacyjny wyjazd nie był zakłócony zatrzymaniem przez celników lub koniecznością uiszczenia opłat fiskalnych? Zanim wybierzemy się w podróż, warto pamiętać, co można przewozić przez granicę by uniknąć opłat celnych i kar. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o najważniejszych zasadach dotyczących wywozu leków, egzotycznych pamiątek czy czworonogów.
Zobacz również
1
Przywóz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych zwolniony z podatku VAT podlega ograniczeniom ilościowym:
Napoje alkoholowe:
napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22%, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80% i więcej - 1 litr
alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22% - 2 litry,
wina niemusujące - 4 litry,
piwa - 16 litrów
Wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub transporcie morskim:
papierosy - 200 sztuk
cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3 g/sztukę) - 100 sztuk
cygara - 50 sztuk
tytoń do palenia - 250 g
Wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski
papierosy - 40 sztuk
cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3 g/sztukę) - 20 sztuk
cygara - 10 sztuk, lub d) tytoń do palenia - 50 g.
Podróżny, który je przywozi musi mieć ukończone 17 lat.
ShutterStock
2
Ile gotówki możemy zabrać w zagraniczną podróż?
Osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro. Wyjątkiem stanowią podróże w obszarze strefy Schengen. Wówczas zezwala się na odstępowanie od obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10.000 euro.
ShutterStock
3
Żywność
Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych - poza formalnościami celnymi - wymagań nie mających charakteru fiskalnego. Takim wymogiem jest np. obowiązek przeprowadzenia kontroli granicznej przez wyspecjalizowane służby (chodzi o kontrolę sanitarną, weterynaryjną czy fitosanitarną itp.) oraz konieczność posiadania określonych prawem dokumentów (zezwoleń, licencji, certyfikatów).Takie ograniczenia obejmują m.in. żywność pochodzenia zwierzęcego. Podróżni przywożący ze sobą produkty mięsne i mleczarskie zobowiązani są do umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach znajdujących się na przejściach granicznych. Żywność pochodzenia niezwierzęcego można przewozić nie martwiąc się o dodatkowe koszty i formalności, jeśli ta jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu ( tj. na własne potrzeby).
ShutterStock
4
Jakie ilości leków można przewozić?
Prawo zezwala podróżnym na przewóz leków, pod warunkiem, że będzie on zgodny z ustalonymi normami. Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań danego produktu leczniczego, niezbędnego podróżnemu. Wyjątkiem są środku psychotropowe, których przewóz wymaga okazania specjalnego zaświadczenia.
ShutterStock
5
Zwierzęta towarzyszące podróżnym
Psy, koty, fretki i inne zwierzęta domowe (w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na określonych warunkach. Prawo stanowi, że jeżeli podróżny przemieszczający się ze zwierzęciem domowym przez granice nie jest jego właścicielem – musi posiadać pisemne upoważnienie podpisane przez właściciela. Ponadto, zwierzę musi posiadać elektroniczny identyfikator i musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Należy pamiętać by wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające fakt szczepienia. W przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego (tj. poza UE) zwierząt domowych należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.
ShutterStock
6
Kawior, muszle, skóra węża? Okazy gatunków zagrożonych wyginięciem
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów rośli i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES) możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw – zwanych dokumentami CITES(dokumenty te wydawane są przez Organy Administracyjne CITES odpowiednich państw). Brak takich dokumentów podczas przewozu powoduje konsekwencje karne związane z popełnieniem przestępstwa.
Jakie gatunki są chronione i jakich nie należy nabywać i przewozić przez granicę:
między innymi: kawior, skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchane ptaki drapieżne, wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów, naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt, koralowce, muszle, wszelkie pamiątki turystyczne takiej na przykład jak nalewki na kobrach lub innych wężach.
ShutterStock
7
Jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków?
Krajowa Administracja przypomina o incydentach, jakie mogą mieć miejsce na lotnisku. Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjachoraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzu¬cają narkotyki do bagażu. Oto kilka wskazówek, jak nie paść ofiarą przemytników. Przede wszystkim, nie należy zostawiać swoich bagaży bez dozoru w miejscach publicznych ani powierzać swoich bagaży osobom obcym. Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowo atrakcyjnych ofert wyjazdu za granicę. Najważniejszym jest, by zgłaszać funkcjonariuszom policji, Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej każdą próbę wykorzystania do przewiezienia podejrzanych pakunków.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję