Najlepszą restauracją na świecie ogłoszono słynny lokal "Osteria Francescana" w Modenie na północy Włoch, należący do znanego szefa kuchni Massimo Bottury. O decyzji poinformowano podczas gali w Nowym Jorku.

Lokal 53-letniego Bottury, uważanego za jednego z najlepszych na świecie kucharzy, prowadzi w tegorocznym rankingu 50 restauracji ze wszystkich kontynentów, sporządzonym przez ponad tysiąc krytyków kulinarnych. Na ogłoszonej przez nich liście są też na dalszych miejscach dwa inne lokale we Włoszech - w Wenecji Euganejskiej i w Piemoncie.

"Osteria Francescana" z 12 stolikami została otwarta w Modenie 21 lat temu i od dawna uważana jest za najlepszą restaurację w kraju. Nazwę zawdzięcza położonemu w pobliżu kościołowi franciszkanów. Serwuje nowatorskie dania, ale zarazem ściśle związane z tradycją włoskiej kuchni.

Czasem stolik trzeba tam zarezerwować z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

"W kraju, w którym kultura jedzenia jest głęboko konserwatywna, Bottura wprowadził odważny i niekiedy kontrowersyjny kurs, zdobywając poparcie na całym świecie i podbijając również włoską krytykę" - brzmi uzasadnienie werdyktu. Jego autorzy wyrazili też uznanie dla inicjatyw restauratora na rzecz walki z głodem na świecie i przeciwko marnotrawstwu jedzenia, zaprezentowanych przez niego w czasie zeszłorocznej światowej wystawy Expo w Mediolanie, poświęconej żywności.

"Wulkan idei, pełen nadzwyczajnej energii, charyzmatyczny" - tak Massimo Botturę opisują jego współpracownicy.

Premier Włoch Matteo Renzi właśnie u niego lubi podejmować europejskich polityków. Był w tej restauracji razem z prezydentem Francji Francois Hollande'em, a w sierpniu zje tam kolację z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.