Mając do dyspozycji setki linii lotniczych latających na wielu trasach, podróżni mają wybór jak nigdy dotąd. Ten urodzaj może jednak sprawiać problem przy wyborze właściwej linii lotniczej – takiej, która zapewni bezstresową rezerwację i przelot – szczególnie, kiedy z konkretną linią zamierzamy lecieć po raz pierwszy. Globalna wyszukiwarka podróży, Skyscanner, sporządziła listę najlepiej ocenianych linii lotniczych. Lista powstała w oparciu o informacje zebrane od podróżujących osób z całego świata. Może więc być gwarantem jakości konkretnych linii i tego, że warto u nich zarezerwować bilety.

W rankingu pod uwagę brane były linie, które w ciągu miesiąca przewiozły ponad tysiąc pasażerów korzystających ze Skyscanner, a jednocześnie zostały ocenione przez przynajmniej 500 klientów. Ostateczna ocena linii lotniczej uzależniona była od czynników takich jak cena biletów, dostępność lotów, ukryte opłaty, intuicyjność strony internetowej linii lotniczej oraz od liczby skarg klientów związanych z rezerwacją lub problemów po dokonaniu rezerwacji. Co jednak ważne, nie była powiązana z przebiegiem samej podróży oraz warunkami i obsługą na pokładzie samolotu.

Na szczycie globalnego rankingu znalazł się EasyJet, a zaraz za nim linie Norwegian. Dobrze znane w Polsce, linie lotnicze Ryanair oraz Wizz Air, uplasowały się odpowiednio na piątym i dziewiątym miejscu w rankingu. Na liście znaleźli się również przewoźnicy mniej znani w naszym kraju, którzy nie mają siatki połączeń z Polską, ale są cenieni przez podróżnych z innych zakątków świata.

Ranking uwidocznił również wysokie oceny przyznawane tańszym przewoźnikom, którzy mimo potocznych opinii generalnie wypadli bardzo dobrze i wypchnęli z listy większość dużych linii. Może to sugerować, że przy rezerwowaniu biletów, duża część klientów przede wszystkim kieruje się ceną. Możliwość zabrania ze sobą bagażu rejestrowanego, komfort lotu, czy start i lądowanie na największych miejskich lotniskach prawdopodobnie schodzi na dalszy plan w starciu z oszczędnościami.

Pełne zestawienie dziesięciu najlepiej ocenianych linii lotniczych prezentuje się następująco:

1. EasyJet (linie brytyjskie)
2. Norwegian (linie norweskie)
3. S7 Airlines (linie rosyjskie)
4. Pobeda (linie rosyjskie)
5. Ryanair (linie irlandzkie)
6. Vueling Airlines (linie hiszpańskie)
7. Air Asia (linie malezyjskie)
8. United (linie amerykańskie)
9. Wizz Air (linie węgierskie)
10. Jetstar (linie australijskie)
Powyższy ranking bazuje na ocenach zebranych w trakcie międzynarodowego badania.

Linie lotnicze oceniali jednak także sami Polacy. W naszym przypadku, na czołowych miejscach rankingu również znaleźli się tani przewoźnicy. Trójka najwyżej ocenianych linii lotniczych przez Polaków wygląda następująco:

1. Norwegian (linie norweskie)
2. Ryanair (linie irlandzkie)
3. Wizz Air (linie węgierskie)

Magdalena Greloff, marketing manager Skyscanner, powiedziała: “Wiemy, że korzyścią, którą dajemy podróżnym, jest możliwość prostego, szybkiego i skutecznego porównania cen wszystkich światowych linii lotniczych w jednym miejscu. Zależy nam jednak na tym, by nie tylko mieć ofertę obejmującą cały świat, ale i dawać naszym klientom poczucie pewności, że podejmują właściwe decyzje dotyczące rezerwacji lotów, które znajdują dzięki nam. (…) Poprzez badanie jakości usług świadczonych przez poszczególne linie, możemy nie tylko wskazywać klientom najlepiej spisujące się firmy, ale także pomóc usprawnić usługi tym liniom, które nie znalazły się na liście.

Skyscanner jest bezpłatną wyszukiwarką podróży, pozwalającą na kompleksowe i wiarygodne porównanie cen lotów a także ofert hoteli i wypożyczalni samochodów. Strona wystartowała w 2003 roku i obecnie obsługuje ponad 35 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, umożliwiając im odnalezienie najlepszych ofert podróży zarówno z poziomu komputera, jak i urządzenia mobilnego. Wyszukiwarka dostępna w ponad 30 językach, również w polskim.