Skarbówka łaskawa dla biur podróży. Mogą otrzymać zwrot nadłpaconego podatku

autor: Patrycja Otto03.11.2014, 07:40; Aktualizacja: 03.11.2014, 10:15
Według branży największe ruchy cenowe mogą być widoczne właśnie po stronie obozów młodzieżowych i kolonii dla dzieci.

Według branży największe ruchy cenowe mogą być widoczne właśnie po stronie obozów młodzieżowych i kolonii dla dzieci.źródło: ShutterStock

100 biur podróży może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku.  Powodem do oddania pieniędzy przez urzędy skarbowe ma być ogólna interpretacja podatkowa w sprawie opodatkowania usług własnych świadczonych w ramach usług turystyki, wydana przez Ministerstwo Finansów na wniosek Polskiej Izby Turystyki. Do tej pory urzędy skarbowe pobierały od całości imprezy 23 proc. podatku VAT. Wiele biur podróży sygnalizowało, że nie jest to zgodne z przepisami. W pojedynkę nie były jednak w stanie przekonać urzędów.

– Dzięki naszej interwencji resort finansów ustosunkował się do sprawy. Według jego interpretacji podatek w wysokości 23 proc. nie obowiązuje na tę część wyjazdu, która jest zorganizowana z wykorzystaniem autokaru czy obiektu noclegowego należącego do biura podróży, czyli usługi własnej. Na tę część obowiązuje 8-proc. stawka VAT – tłumaczy Tomasz Rosset, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • qaduq(2014-11-03 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zadziwiająco rozrzutne państwo nowej premierzycy. Zwracają nadpłacone podatki, zamiast zachęcać do dalszego zasilania fiskusa.? Swoją drogą, jak to jest, ze firma musi liczyć na łaskawość i przychylność, aby uzyskać zwrot nadpłaty? Polskim firmom polecam sprawdzenie, jak ten problem od lat rozwiązali zagraniczni kontrahenci.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane