Holszany były początkowo siedzibą rodu Holszańskich, z którego pochodziła księżna Zofia, czwarta i ostatnia żona króla Władysława Jagiełły. Z czasem miejscowość przeszła w ręce Sapiehów. I to właśnie na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy zbudowany został zamek. Do dzisiejszych czasów w stanie częściowej ruiny przetrwała połowa budowli.
Lokalny historyk sztuki Siarhiej Wieramiejczyk powiedział Polskiemu Radiu, że jest planowana konserwacja ruin zamku z częściową restauracją wieży, gdzie powstanie muzeum. "Ogólna koncepcja przewiduje powstanie kompleksu pałacowo parkowego, z którego mogliby korzystać miejscowi mieszkańcy i turyści" - powiedział historyk.
Trzy lata temu rozpoczęto porządkowanie terenu i podjęto prace archeologiczne. Odsłonięto między innymi fragmenty fundamentów nieistniejącej części zamku. Dalsze prace będą uzależnione od funduszy.
W ostatnich latach na Białorusi odbudowano siedziby rodowe Adama Mickiewicza w Zaosiu i Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie oraz przeprowadzono restaurację pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu. Należy więc mieć nadzieję, że zamek w Holszanach przynajmniej częściowo również odzyska dawną świetność.