Najnowsze obostrzenie obejmować będzie ostatnie dni Ramadanu i dzień Id al-Fitr, czyli święto dziękczynienia, obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu (przypada na 13 maja - PAP).

Premier ogłosił także, że w tym samym okresie zakazane będą duże zgromadzenia i koncerty, a plaże i parki będą zamknięte od 12 do 16 maja.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Egipcie w ostatnich tygodniach stale rośnie, a władze ostrzegają przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji, zwłaszcza podczas rodzinnych spotkań z okazji Ramadanu.

"Jako rząd i jako urzędnicy jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że obywatele nie w pełni przestrzegają zasad ochrony zdrowia . Zaczynamy dostrzegać, że ogniska infekcji pojawiają się w skupiskach rodzinnych. Gdy jedna osoba zachoruje, wtedy zakaża całą rodzinę" - mówił Madbouly w telewizyjnym przemówieniu.

Egipt wprowadził surowe środki epidemiczne na początku pandemii, zamykając swoją przestrzeń powietrzną i ustanawiając nocne godziny policyjne. Jednak od czerwca zeszłego roku wiele obostrzeń zostało zniesionych.

Rząd Egiptu wdraża od stycznia ogólnokrajowy program szczepień, ale preparat przeciwko Covid-19 do tej pory przyjęło zaledwie około 1 mln osób z powodu ograniczonej liczby szczepionek.

Rząd w Kairze spodziewa się, że w maju otrzyma 4,9 mln dawek różnych rodzajów szczepionek, a jako pierwsza ma dotrzeć w przyszłym tygodniu dostawa z preparatem AstraZeneki z 1,7 mln dawkami.

W Egipcie do tej pory stwierdzono 231 tys. zakażeń koronawirusem i 13,5 tys. przypadków śmiertelnych.

Eksperci w tym kraju uważają jednak, że oficjalne liczby dotyczące Covid-19 prawdopodobnie odzwierciedlają tylko niewielką część zachorowań i zgonów ze względu na stosunkowo ograniczony dostęp do testów.