Dwaj studenci z Łodzi wyruszyli we wtorek w 41-dniową rowerową wyprawę dookoła Polski. Za pięć dni chcą dotrzeć do Zakopanego, skąd ruszą na zachód wzdłuż granic kraju. Powrót do Łodzi planują na 11 września.

Studenci zamierzają pokonywać dziennie ok. 120 km. Chcą omijać główne szlaki i poruszać się drogami powiatowymi, na których jest mniejszy ruch samochodowy.

"Pomysł rowerowej podróży dookoła Polski jest pewnie mało oryginalny. Chcieliśmy jednak odwiedzić najbardziej odległe i atrakcyjne miejsca naszego kraju, a większość z nich znajduje się właśnie na obrzeżach Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się na podróż wzdłuż naszych granic" - powiedział przed wyjazdem student logistyki na Uniwersytecie Łódzkim Mateusz Buczkowski.

Razem z nim na wyprawę dookoła Polski wyruszył student budownictwa na Politechnice Łódzkiej Mateusz Bratuszewski. Wyruszyli we wtorek z rynku łódzkiej Manufaktury; na rowery zapakowali m.in. namioty, śpiwory, karimaty, kuchenki gazowe, a także sprzęt do naprawy rowerów. Podróżnicy mają jednak nadzieję, że obędzie się bez awarii i napraw; wierzą też w poprawę pogody.

Reklama

Bratuszewski i Buczkowski są członkami czteroosobowej grupy "lepiejrowerem.pl", w której są też Mariusz Wroński i Jakub Jujka. Grupa ma na swoim koncie m.in. rowerową wyprawę dookoła Bałtyku. Podczas "Tour the Baltic Sea 2010" cykliści pokonali ponad 5 tys. km po drogach Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji i Danii. Po 52. dniach jazdy na rowerach dotarli do Kopenhagi, skąd promem wrócili do Polski. Każdy dzień podróży był udokumentowany wpisem na stronie internetowej grupy.

Teraz do pokonania będą mieli ok. 4,1 tys. km. Odwiedzą m.in. Zakopane, Szklarską Porębę, przygraniczny Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą, Świnoujście, Kołobrzeg, Gdańsk, Elbląg, Suwałki, Białowieżę, Solinę, Ustrzyki Dolne i Górne, Czorsztyn i Nidzicę. Po powrocie do Zakopanego pociągiem wyjadą do Łodzi.