Spośród 221 miast świata najlepiej żyje się w Wiedniu, zaś najgorzej w Bagdadzie - wynika z opublikowanego we wtorek tegorocznego rankingu miast pod względem jakości życia, według firmy konsultingowej Mercer. Warszawa znalazła się na 84. miejscu.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się trzy miasta niemieckie: Monachium (4. miejsce), Duesseldorf (5) i Frankfurt (7) oraz trzy szwajcarskie: Zurych (2), Genewa (8) i Berno (9. miejsce ex aequo z Kopenhagą). Jedynymi pozaeuropejskimi miastami na szczycie zestawienia są nowozelandzkie Auckland (3) i kanadyjskie Vancouver (5.).

Największe europejskie metropolie znalazły się poza ścisłą czołówką: Berlin (17), Paryż (30), Londyn (38), Madryt (43) i Rzym (52). Praga umieszczona na 69. miejscu jest najwyżej notowanym miastem z Europy Wschodniej, zaś gruzińskie Tblisi na miejscu 212. to najniżej oceniane miasto kontynentu.

W krajach Azji i Pacyfiku najlepiej żyje się w Auckland (3) oraz australijskim Sydney (11) i stolicy Nowej Zelandii Wellington (13), najgorzej zaś w bengalskim mieście Dhaka (204), kirgiskim Biszkeku (206) i tadżyckim Duszanbe (208).

W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki najlepiej oceniono Dubaj (74), Port Louis na Mauritiusie (82) i południowoafrykański Kapsztad (88), a najgorzej Ndżamenę w Czadzie (219), Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Bagdad (221).

Na kontynentach amerykańskich miastami o najwyższej jakości życia są kanadyjskie metropolie: Vancouver (5), Ottawa (14) i Toronto (15). Najwyżej zakwalifikowane miasta USA to Honolulu (29) i San Francisco (30). Najniżej w całym regionie oceniono haitańskie Port-au-Prince (218).

Ranking opracowano na podstawie 39 czynników pogrupowanych w 10 kategorii, m.in. środowisko polityczne i społeczne, ekonomiczne, kulturalne, rekreację czy usługi publiczne.