Pomimo kryzysu w strefie euro Austria nie może narzekać. W 2011 roku jej stolicę odwiedziła rekordowa liczba turystów. Do Wiednia coraz chętniej przyjeżdżają zamożni Rosjanie.

Jak donosi dyrektor ministerstwa turystyki Norbert Kettner w 2011 roku zanotowano 11,4 mln nocujących w Wiedniu turystów. To o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Co nawet ważniejsze dla miasta - turyści ci wydali we Wiedniu o 9,2 proc. więcej pieniędzy niż w 2010 roku.

O 36 proc. wzrosła liczba turystów z Rosji. Do Wiednia przyjechało też o 23 proc. więcej Chińczyków i Arabów. Kettner podkreśla, że te wyniki są znacznie lepsze niż w rekordowym 2008 roku, kiedy to Austria była gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Wiedeń to nie tylko stolica Austrii, a także największy ośrodek kulturalny i polityczny tego kraju. To tutaj tworzyli i koncertowali Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven i Wolfgang Amadeusz Mozart, czyli tzw. trójka klasyków wiedeńskich.

Symbolem miasta jest katedra Św. Szczepana Męczennika (Stephansplatz), wznosząca się w najstarszej części miasta. Inną górującą nad miastem atrakcją jest bez wątpienia Diabelski Młyn (65 m) zlokalizowany w wesołym miasteczku Prater.