Tanie linie lotnicze przyciągają uwagę klientów swoimi krzykliwymi reklamami. Cena reklamowanego, taniego biletu lotniczego na ogół jednak wzrasta, ponieważ tanie linie lotnicze pobierają dodatkowe opłaty. Zobacz za co.

Planujesz podróż samolotem? Zastanów się dwa razy zanim wybierzesz przewoźnika, z którym planujesz odbyć swój lot. Długa podróż z dużym bagażem czy krótka weekendowa podróż bez zbędnych rzeczy? Wybór tanich linii jest najkorzystniejszy, gdy pasażer planuje krótki lot jedynie z bagażem podręcznym. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: przewoźnicy niskokosztowi rekompensują tanie bilety poprzez nałożenie na pasażera opłat dodatkowych, które często są bardzo wysokie. Efekt jest taki, że całkowita cena biletu jest porównywalna z tą, którą trzeba zapłacić za podróż z tradycyjnym przewoźnikiem niepobierającym od pasażerów dodatkowych opłat.

Chcesz kupić bilet na nasz lot? Płać dodatkowo

Jeżeli chcesz kupić bilet na stronie internetowej przewoźnika, musisz się liczyć z dodatkową opłatą, jaką będziesz musiał zapłacić za zakup biletu. Wizz Air każe sobie płacić w zależności m.in. od karty, jaką posługuje się klient od 18 do 32 złotych ( za lot w jedną stronę dla 1 pasażera). Ryanair w tym wypadku pobiera opłatę w wysokości 27 złotych.

Lecisz z dużym bagażem? Płać dodatkowo

Tanie linie lotnicze w podstawowej cenie biletu oferują jedynie przewiezienie bagażu podręcznego, którego waga nie może przekraczać 10 kg. Jeżeli planujesz zabrać ze sobą bagaż rejestrowany, musisz za niego dodatkowo zapłacić. W zależności od linii lotniczej cena jest różna. Węgierski Wizz Air za zabranie bagażu rejestrowanego każe sobie płacić w zależności od długości lotu i sposobu zgłoszenia chęci zabrania bagażu (na stronie internetowej, telefonicznie lub na lotnisku) od 68 nawet do 272 złotych.
Irlandzki Ryanair opłatę za bagaż pobiera w zależności od okresu, w którym planowana jest podróż. Ceny wahają się od 90 do prawie 200 złotych. Natomiast w Easyjet za bagaż dopłaca się 160 zł.

Chcesz się odprawić i wejść na pokład jako pierwszy? Płać dodatkowo

Tanie linie lotnicze Wizz Air każą sobie płacić za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej od 32 do 68 złotych za każdego pasażera. Ta opłata jest łatwa do uniknięcia, jeżeli pasażer zdecyduje się wydrukować swoją kartę pokładową w domu. Podobnie postępuje irlandzki Ryanair – jeżeli sami nie chcemy wydrukować swojej karty pokładowej, uprawniającej do wejścia na pokład samolotu, musimy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości ok. 240 złotych (60 euro).
W tanich liniach lotniczych nie ma numerowanych miejsc. Jeżeli pasażer chciałby wejść do samolotu jako jeden z pierwszych i zająć swoje ulubione miejsce, musi zapłacić za to dodatkową opłatę: w Wizz Air od 18 do 36 złotych, w Ryanair 22 złote. Rezerwacja konkretnego miejsca to wydatek rzędu nawet 72 złotych w Wizz Air i 45 złotych w Ryanair.

Listę opłat dodatkowych można mnożyć. Wystarczy wspomnieć tylko, że dodatkowo trzeba płacić za: większą przestrzeń na nogi w samolocie, jedzenie i picie, przewóz sprzętu sportowego, a w Ryanair nawet za rezerwację tlenu dla chorego pasażera.

Przed zakupem biletu lotniczego warto skalkulować wszystkie koszty i porównać oferty dostępnych przewoźników. Jeżeli wybór padnie na tanie linie lotnicze, wszelkie dodatkowe opcje, za które musimy zapłacić, warto wybrać przez Internet – wtedy ich cena jest nawet dwukrotnie niższa niż ta, którą trzeba zapłacić na lotnisku.