Na tegoroczne wakacje wybiera się 16 mln Polaków, z czego 6 mln rodaków deklaruje wyjazd za granicę. Ci, którzy wybiorą zagraniczne wojaże wydadzą przeciętnie na osobę 2,5 tys., ci którzy wyjadą nad polskie morze czy góry przeznaczą na ten cel połowę mniej, czyli ok. 1200 zł na osobę. Co dziesiąty Polak nigdy nie był na urlopie – wynika z badań, jakie przeprowadziła firma Mondial Assistance, zajmująca się ubezpieczeniami turystycznymi.

Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Plany wakacyjne Polaków / Media

Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych, a także porównanie ich z wynikami zeszłorocznego badania przeprowadzonego w analogicznym czasie. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji projektu – w tym miesiącu większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też załatwia niezbędne formalności z tym związane.

Reklama

Co drugi Polak wyjedzie na wakacje

W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52%). To o 4% więcej niż w roku ubiegłym. Spośród osób, które w tym roku planują wyjazd ¾ było na wakacjach także rok temu.

Reklama
Gdzie Polacy pojadą na wakacje / Media

Mniej rodaków wybierze krajowy urlop

63% rodaków urlop spędzi w kraju – to o 6% mniej niż w badaniu sprzed roku. Rośnie za to liczba osób planujących wypoczynek za granicą – w tym roku wg badania to blisko 6 mln osób, czyli 37% w ogóle wybierających się na wakacje.

Główny kierunek wyjazdów: ciepłe południe Europy – Chorwacja, Hiszpania, Włochy, Grecja

Najpopularniejsze kierunki to Chorwacja (14%), Hiszpania, Włochy (po 8%) i Grecja (7%). W odniesieniu do roku poprzedniego nieco na znaczeniu straciły Egipt i Hiszpania.

Wakacje dla młodych, wykształconych i bogatych

Na wakacje 2013 wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku 18 - 29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł.

Jak Polacy planują swoje wakacje / Media

Na krajowy urlop wydamy ok. 1200 zł na osobę, na zagraniczny – dwa razy więcej

Średni koszt na osobę w Polsce to 1191 zł (choć najwięcej, bo aż 41% deklaruje, że wyda poniżej 1 tys. zł), a w podróży zagranicznej aż 2315 zł (najwięcej - 21% - planuje wydać pomiędzy 1,5 tys., a 2 tys. zł). Rok temu w badaniu zadeklarowaliśmy wydatki 1 188 zł na lokalne wakacje i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach.

40 proc. wyjeżdżających Polaków nie wykupuje ubezpieczenia

- Sześciu na dziesięciu Polaków wyjeżdżających na wakacje za granicę (dokładnie 58%) planuje wykupić ubezpieczenie. To dosyć dużo (choć nieco mniej niż rok temu), jednak niepokojące wydaje się, że aż 42% nie widzi potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji za granicą. Świadczy to o braku świadomości wielu Polaków, jak nieprzyjemne i kosztowne mogą się okazać wakacje bez polisy.

W porównaniu z większością krajów UE w Polsce ten poziom jest bardzo niski. Statystyczny Niemiec czy Francuz nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje bez ubezpieczenia –komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Co najgorsze, większość osób nie zamierzających wykupić ubezpieczenia turystycznego po prostu nigdy się nie ubezpiecza na wyjazd wakacyjny. Głównym powodem wykupienia ubezpieczenia dla tych, którzy je mają jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Trzy czwarte wyjeżdżających sama organizuje sobie urlop

Aż trzy czwarte Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie. Pytani, co powoduje takie nastawienie, najczęściej odpowiadają, że chęć indywidualnego decydowania o formie spędzanego czasu (53%) i możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb (29%).

20 proc. tych, którzy korzystają z biur podróży kupują je w Internecie

Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z wakacyjnej propozycji biura podróży, zamierzają dokonać jej zakupu bezpośrednio w placówce (79% - w Internecie 21%).

Najbardziej liczy się wiarygodność biura

Klienci biur w korzystaniu z touroperatorów najbardziej cenią gwarancję wiarygodności (52%), pewność zakupu potwierdzoną dokumentem (49%) i doradztwo sprzedawcy (31%).

Największy wpływ na wybór biura ma opinia znajomych, cena na trzecim miejscu

Największy wpływ na wybór wycieczki i konkretnego biura podróży mają opinie znajomych – marketing szeptany i polecenia są najważniejsze prawie dla co drugiego kupującego wycieczkę w biurze podróży (48%). W dalszej kolejności pod uwagę bierzemy zaufanie i wiarygodność biura (38%), a dopiero na trzecim miejscu cenę wycieczki (jest decydująca dla 31%).

Zmniejsza się liczba Polaków, którzy w ogóle nie pojadą na wakacje

Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47% Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt. procentowych.
1/5 badanych na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu.

Co dziesiąty Polak nigdy nie był na wakacjach – starsi i najbiedniejsi

Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy – podała go co druga osoba.
Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł.