Planując wypoczynek warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jak się nie pomylić i jak zapewnić sobie realną ochronę dzięki polisie?

Przede wszystkim należy dostosować polisę do ulubionych form rekreacji. Majówkowe preferencje Polaków stale ewoluują w kierunku aktywnego wypoczynku, ale nie tylko one – wraz z nimi zmienia się też oferta dostępnych ubezpieczeń.

Aktywny wypoczynek: sport amatorki czy już ekstremalny

Przed zawarciem umowy warto więc sprawdzić, czy sport, który uprawiamy sklasyfikowany został jako amatorski czy według ubezpieczyciela jest już sportem ekstremalnym.

Ubezpieczenie na żaglach i kajakach

Długi majowy weekend to inauguracja sezonu dla wielu pasjonatów sportów wodnych, w tym żagli i kajaków.

Decydując się na zakup polisy warto sprawdzić zakres ochrony i gwarantowaną sumę ubezpieczenia, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę np. na rejs do Chorwacji. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu i niepewności, kiedy nagle pojawią się problemy ze zdrowiem, które wymagają wizyty u lekarza czy w ambulatorium szpitalnym.

„Podstawowym rodzajem ochrony w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wodnych jest naturalnie ubezpieczenie NNW, które obejmuje zwrot kosztów leczenia. Chroni ono żeglarzy i uczestników spływów kajakowych przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Zapewnia niezbędną pomoc i wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Wraz z rosnącą świadomością klientów obserwujemy, że coraz więcej osób wybiera wyższe zakresy ochrony” – mówi Anna Wieconkowska, Travel Insurance Manager w firmie AIG.

Istotnym elementem polisy dla osób wypoczywających nad wodą jest również ubezpieczenie OC, które chroni ubezpieczonego od przykrych skutków finansowych wynikających z roszczeń osób trzecich w razie spowodowania przez posiadacza polisy uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia (np. żaglówki).

Ubezpieczenie od szaleństw w wakeparku - to już sporty ekstremalne

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio w Polsce tzw. wakeparki, w których spróbować można pływania na nartach wodnych, wakeboardzie (pływania na desce) i wakeskatingu (pływania na desce bez wiązań). Sporty te uprawiać można zarówno w formie przejazdów za motorówką, jak i na specjalnie tworzonych do tego celu wyciągach.

W Polsce wakeparki, czyli ośrodki dla amatorów wodnych szaleństw, funkcjonują już zarówno w dużych miastach (np. Kraków, Opole i Wrocław), jak i w miejscach kojarzonych od dawna z wodnymi formami rekreacji (np. Augustów). Wśród najpopularniejszych aktywności, których chętnie zażywamy w wakeparkach, znaleźć można zarówno jazdę slalomem, na specjalnie stworzonych torach przeszkód oraz wykonywanie różnego rodzaju tricków i ewolucji (np. wysokich skoków „wake to wake”).

„Ponieważ wciąż powstaje wiele nowych dyscyplin sportu, nie zawsze na rynku dostępne są polisy dedykowane tylko jednemu rodzajowi aktywności. Nie oznacza to oczywiście braku odpowiedniej ochrony. W przypadku wykonywania skoków z rampy i wszelakich akrobatycznych ewolucji, z uwagi na zwiększone ryzyko, standardowa polisa turystyczna, która obejmuje jedynie amatorskie uprawianie sportów, nie jest wystarczająca. Wakeboard i wakeskating – tak jak paralotniarstwo, nurkowanie głębinowe czy kolarstwo górskie – wymagają rozszerzonego zakresu ochrony, typowej dla sportów ekstremalnych” – podkreśla Anna Wieconkowska.

Assistance i casco sprzętu

Zwolennicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji szeroki wachlarz ubezpieczeń, obejmujących również casco sprzętu oraz assistance, np. w przypadku uszkodzenia desek windsurfingowych czy rowerów działa ubezpieczenie typu casco, które zapewnia zwrot kosztów naprawy. Opcja dodatkowej pomocy pozwoli nam skorzystać z niezbędnego sprzętu zastępczego. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z aktywnego wypoczynku.

„Bardzo istotną rolę odgrywają między innymi wyspecjalizowane usługi assistance, takie jak np. pokrycie kosztów ratownictwa na morzu czy zapewnienie transportu do Polski po wypadku.

Na znaczeniu zyskuje też dodatkowa ochrona i wsparcie związane z kwestiami organizacyjnymi. Można skorzystać także z opcji ubezpieczenia na wypadek opóźnienia lotu czy bagażu podróżnego” – dodaje Anna Wieconkowska.