Milionowe wierzytelności Triady przyczyniły się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej biura turystycznego Sky Club, które organizowało wyjazdy pod marką własną oraz Triady - poinformowała w środę PAP Agnieszka Dral z zarządu Sky Clubu.

Sky Club w środę rano złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Warszawie X Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych. We wniosku, do którego dotarła PAP, Sky Club napisał, że "wnosi o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku wnioskodawcy". O swoich problemach spółka poinformowała we wtorek. Zawiesiła sprzedaż wycieczek i od środy anuluje zaplanowane wyjazdy.

W rozmowie z PAP wiceprezes Sky Club Agnieszka Dral wyjaśniła, że dwa pisma przyczyniły się do podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o upadłość firmy. Pierwsze z nich to złożony do sądu wniosek jednego z udziałowców spółki Sky Club o jej upadłość z powodu wierzytelności Triady.

"Drugie pismo to otrzymana przez nas we wtorek decyzja polskiego sądu nakazująca nam zapłatę wierzytelności Triady oraz nakaz komorniczy o zablokowanie środków na naszym koncie" - powiedziała Dral. Chodzi o wypłatę 2 mln zł jednemu z greckich hotelarzy za niezapłacone faktury Triady z poprzedniego sezonu.

Reklama

Wyjaśniła, że Sky Club nie miał podpisanych żadnych kontraktów z tym hotelem. "Sąd jednak uznał, że Sky Club ponosi odpowiedzialność za te roszczenia. Sąd wydał swój wniosek na podstawie mailowego zapewnienia pracownika Triady do tego hotelu, który napisał, że Sky Club zobowiąże się do zapłaty długu Triady" - powiedział Dral. Dodała, że Sky Club będzie się odwoływał od decyzji sądu. Jednak do czasu zakończenia sprawy, firma nie może sobie pozwolić na działalność, kiedy ma zablokowane środki na koncie.

Reklama

"Przy obecnym bilansie, kiedy jest strata spowodowana pożyczkami Triady, zasadne było złożenie wniosku o upadłość" - zaznaczyła wiceprezes.

Dral poinformowała, że jeszcze w piątek spółka otrzymała dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł od swojego "podmiotu finansującego", czyli spółki IDM SA, która doinwestowywała Sky Club.

Wiceprezes poinformowała, że klienci, którzy już pojechali na urlop mają opłacone hotele. Wyjaśniła jednak, że wśród hotelarzy może zadziałać tzw. aspekt psychologiczny. Chodzi o to, że pomimo opłaconych faktur, hotelarze na wieść o upadku firmy, mogą nie chcieć dalej wynajmować pokoi jej klientom.

Sky Club powstał w grudniu 2006 r. Spółka ma siedzibę w Warszawie.

13 kwietnia br. w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym" ukazał się komunikat informujący o tym, że Sąd Rejonowy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Naprawczych wyznaczył syndyka masy upadłościowej oraz wezwał wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności wobec spółki akcyjnej BBPT z siedzibą w Warszawie (dawniej Triada SA), obejmującą likwidację majątku.

Marka Triada na polskim rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej istnieje od 1991 r. Wcześniej w skład Grupy Triada wchodziły m.in. firmy: Triada SA, Sky Club oraz Terra Mare. W 2011 r. Triada trafiła do Krajowego Rejestru Długów. Wpisu dokonano na wniosek PLL LOT, który przedstawił w KRD niezapłacone faktury na 880 tys. zł.