statystyki

Czy voucher turystyczny można wymienić na gotówkę? Polskie regulacje niezgodne z wytycznymi KE

autor: Szymon Cydzik02.06.2020, 08:27; Aktualizacja: 02.06.2020, 08:30
Polskie regulacje przyjęte w jednej z tarcz antykryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) wydłużyły o 180 dni okres, po którym skuteczne staje się wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o usługi turystyczne, a zatem także okres, po którym organizator turystyki musi zwrócić klientom pieniądze (wcześniej podróżny otrzymywał zwrot po 14 dniach)

Polskie regulacje przyjęte w jednej z tarcz antykryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) wydłużyły o 180 dni okres, po którym skuteczne staje się wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o usługi turystyczne, a zatem także okres, po którym organizator turystyki musi zwrócić klientom pieniądze (wcześniej podróżny otrzymywał zwrot po 14 dniach)źródło: ShutterStock

12 z 13 państw odpowiedziało już Komisji Europejskiej na jej list w sprawie regulacji dla branży turystycznej. Wśród nich jest także i Polska.

Oficjalne pisma KE wysłała w połowie maja, o czym pisaliśmy na łamach DGP. Dotyczyły rozliczeń z konsumentami za odwołane wakacje i miały zagwarantować, że legislacja krajowa zapewni poszanowanie praw pasażerów korzystających z połączonych usług i imprez turystycznych. Nie było to formalne wszczęcie procedury naruszeniowej, ale unijni decydenci wyraźnie wskazali, że nie zawahają się jej wdrożyć, jeśli państwa-adresaci nie dostosują sprawnie swoich przepisów do regulacji UE.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane