statystyki

Wakacyjne aspiracje odłożone w kąt. Gdzue Polacy spędzą urlop?

autor: Patrycja Otto26.05.2020, 09:00; Aktualizacja: 26.05.2020, 09:19
książka, lato, urlop, wakacje, czytanie

Nie obędzie się też bez strat dla krajowej turystyki, w tym przede wszystkim właścicieli obiektów noclegowych. Szacuje się, że w ich przypadku obecny rok będzie o 50 proc. gorszy od ubiegłegoźródło: ShutterStock

Choć część z nas planuje urlop, nie wszystkim uda się wyjechać tam, gdzie by chcieli

Epidemia wpływa nie tylko na codzienne życie Polaków, ale też ich ambicje i pragnienia. Doskonałym przykładem są wakacje; 36 proc. ankietowanych zamierza je spędzić w domu. Na urlop w kraju zdecyduje się 47 proc., a tylko 13 proc. wciąż liczy na zagraniczne wczasy – wynika z sondażu opracowanego na zlecenie DGP. Zapytaliśmy również, jak wyglądałyby wakacje respondentów, gdyby nie epidemia. Podboje zagraniczne stanowiłyby główny punkt programu. Wybrałoby się na nie niemal trzy razy więcej osób, bo 38 proc. Jednocześnie w Polskę wyjechałoby w sumie 39 proc. osób, a w domu zostało 25 proc., czyli o 11 pkt. proc. mniej niż obecnie.

– Koronawirus zmienił tryb życia Polaków. Wpłynął nie tylko na preferencje, ale i możliwość wyboru w związku ze zmianą zasobności portfeli. Rozbudzone przed epidemią marzenia o zagranicznym podróżowaniu, a ten trend z każdym rokiem nasilał się w związku z koniunkturą gospodarczą, trzeba teraz odłożyć – mówi psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki. Może to mieć konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Nie będziemy w pełni zadowoleni z zaplanowanego wypoczynku, co docelowo może przełożyć się na wydajność w pracy i wywołać napięcia w rodzinie.

– Można mieć nadzieję, że zadziała teoria dysonansu poznawczego, zgodnie z którą człowiek, gdy nie ma tego, co lubi, zaczyna cenić to, co ma. Istnieje nadzieja, że zaczniemy dorabiać ideologię do możliwości, które stwarza nam obecna sytuacja. Jeśli tak się stanie, zaczniemy modyfikować przekonania na temat spędzonego urlopu, czyli postrzegać go za udany – tłumaczy Nęcki.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane